Haberler

Makaleler

ZOR BEBEKLERLE BAŞA ÇIKMAK

zor bebeklerle baia çıkmakBurada zor bebekten kastedilen bebeğin mizacıyla ilgili bir durumdur. Eğer bebeğinizin zorluğu onun fiziksel bir durumundan kaynaklanıyorsa bu konuda hekiminizden yardım almalısınız. Her bebek doğduğunda ve ilerleyen zamanda aynı olmazr. Bütün bebeklerin kendilerine has özellikleri olabilir. Bu özelliklerden biri de bebeğinizin huyu ve mizacıdır.

Kimi bebekler ilk doğdukları andan beri çok uysal olurlar. Anne ve babaya pek sorun çıkarmazlar. Fakat bazı bebekler için durum böyle değildir. Bu tür bebekleri zor bebekler olarak adlandırabiliriz. Bu bebeklerin böyle olmalarının nedeni genetik bazı etkenler ve çevresel etkenler olabilir. Bu tip bebekler en ufak olumsuzluklara karşı bile çok hassastırlar.

Mesela gürültüye karşı çok hassas olabilirler. Onun için evinizdeki gürültü düzeyini minimuma indirmeye çalışın. Evinizde olabildiğince sessiz bir ortam yaratmaya çalışın. Işığa karşı da hassas olabilirler. Uyku zamanı odasının ışık düzenini de buna göre ayarlayın. Yani kısaca kendisini rahatsız edebilecek en ufak herhangi bir şeye hemen tepki gösterirler.

Sizler bir anne baba olarak bu durumda bir bebeğiniz varsa ona karşı asla dışlayıcı olmayın. Evet haklısınız, bu tür bebek ve çocuklarla uğraşmak hiç kolay değildir. Ama siz yavrunuzdan gerekli sevgiyi ve ilgiyi asla eksik etmemelisiniz. Bu şekilde bebeğinizi daha uysallaştırabilir ve istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.

Zor bebekler çok hareketli olabilirler. Beslenmede size zorluk çıkarabilirler. Verdiğiniz bir çok şeyi yemeyi reddebilriler. Bebeğinizi beslerken onu olabildiğince nazik ve sakin davranın. Onu sakinleştirin. Yumuşak bir ses tonuyla onunla konuşarak beslemeye çalışın. Zor bebeklerin ev içinde güvenliğini sağlamak da kolay olmayabilir. Olabilecek tüm tehlikeleri düşünerek bebeğiniz için gerekli güvenlik önlemlerini almanız gerekir.

Zor bebekler yeni durumlara veya şeylere karşı tepki gösterebilirler. Bu durumda bebeğe baskı yapmadan, yavaş yavaş onu yeni duruma alıştırmaya çalışın. Bu yeni durum aldığınız yeni bir oyuncak olabilir, çok yakın bir akrabanız olabilir, evdeki yaşamla ilgili bir şey olabilir v.b. Bebeğiniz zamanla bu yeni durumlara alışacaktır. Biraz sabırlı olmak gerekir.

Siz bir anne olarak bebeğinizle en fazla zaman geçiren kişisiniz. Bebeğinizi en başından itibaren iyi tanımaya ve gözlemlemeye çalışın. Hoşlandığı şeyler nelerdir? Ne yaparken mutlu oluyor? Bunları tespit etmeye gayret gösterin. Ona göre davranarak bebeğinizle daha kolay başa çıkabilir onu daha iyi kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde siz de çok fazla yıpranmamış olursunuz. Eşinizi de işin içine katın. Bebeğinizin bakımı konusunda ona da görevler verin.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

5532

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim