Haberler

Makaleler

ZEYTİNYAĞI VE AY ÇİÇEK YAĞI BEBEK CİLDİNİN SAVUNMASINI ZAYIFLATIYOR

bebek cildi zeytinyağı ve ay çiçek yağıZEYTİNYAĞI VE AY ÇİÇEK YAĞI BEBEK CİLDİNİN SAVUNMASINI ZAYIFLATIYOR MU?

 

Sevgili annelikbilinci.com okuyucuları. Bugün sizinle ilginç bir araştırmanın bulgularını paylaşmak istiyoruz. Araştırma İngiltere’de yapılmış.

 

Sciencedaily.com internet sitesinde yayınlanan bir yazıda; Manchester Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre bebeğin cildinde zeytinyağı veya ayçiçeği yağı kullanmak yeni doğan bebeklerin cildine zarar verebiliyor. Bunu da bebeğin cildini koruyan bariyerleri zayıflatarak yapıyor. Bebeğin cildini koruyan bariyerler zayıflayınca bebeğin cildinde sıvı kaybı meydana geliyor ve cilt alerjenlere ve enfeksiyonlara daha açık hale geliyor.

 

Aslında bebeklerin kuruyan ciltlerine zeytinyağı veya ayçiçeği yağı sürmek birçok durumda tavsiye edilmekteydi. Fakat Manchester Üniversitesi’nin yaptığı bu araştırmada bu yağlar bebeğin cildinin savunmasını zayıflatabiliyor şeklinde bir sonuç çıktı. Esasında bu yağların bebeklerde nasıl etki ettiğine dair şu ana kadar çok fazla bir araştırma bulunmamakta.

 

Söz konusu araştırmada bir pilot çalışma yapıldı. Bu çalışmada 115 yeni doğan bebek incelendi. Bebekler 3 gruba bölündüler. Zeytinyağı kullanılan, ayçiçeği yağı kullanılan ve herhangi bir yağ kullanılmayan bebekler.

 

Bu araştırmada 28 günlük bir süre sonunda çeşitli cilt sorunları için cildine yağ uygulanan bebeklerde cildin savunma mekanizmasının, yağ uygulanmayan bebeklere göre daha zayıf olduğu görüldü.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar bu yağların egzama gibi cilt sorunlarının hızlı bir şekilde iyileşmesini önleyebileceğini belirtiyorlar.

 

Uzmanlar yeni doğan bebeklerin cilt bakımının özel bir özen istediğini vurguluyorlar.

 

Diğer yandan aynı araştırma yazısında Güney Asya ülkelerinde ayçiçeği yağının erken doğan bebeklerde anti-mikrobiyal etkileri dolayısıyla kullanıldığı da belirtiliyor.

 

Fakat asit oranı yüksek zeytinyağının yeni doğan bebeklerin cildinde tahriş edici etkiler yaratabileceği de bilinmektedir. Asit oranı yüksek bir zeytinyağı bebeğin cildinin savunma mekanizmasını zayıflatabilir.

 

Tüm bu bilgiler ışığında yeni doğan bebeklerde cilt sorunlarında veya cilt bakımında zeytinyağı ve ayçiçeği yağı kullanmak hususunda bebeğin hekimine danışmak en doğru karar olacaktır. Hekimin önerilerine göre bebeğe cilt bakımı uygulamak daha güvenli bir davranıştır.

Yayınlanma Tarihi : 15.01.2016

4041

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim