Haberler

Makaleler

ZAYIF BEBEKLERİN BESLENMESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Zayıf bebeklerin beslenmesiZAYIF BEBEKLERİN BESLENMESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

 

Zayıf bebeklerin beslenmesinde bazı önemli hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman bebeğiniz daha sağlıklı ve düzenli kilo alabilir. Her ne kadar biz yetişkinler kilo almamaya dikkat etsek de ve zayıflığı şişmanlığa tercih etsek de bu durum bebekler için pek de geçerli değildir. Bebeklerde zayıflıktan daha ziyade normal kilosunda olması ve hatta biraz da ha kilolu olması tercih edilir.

 

Bebek neden kilo almaz?

 

Bebeklerde zayıflığın en temel nedenlerinden birisi yetersiz beslenmedir. Yeterince belenemeyen, anne sütünden yeterince alamayan bebeklerde kilo kaybı yaşanabilir. Bebek diğer akranlarına göre daha zayıf kalabilir. Esasında bebekler bir ay biraz kilo verip, diğer bir ay bu verdiği kiloları da alabilir. Ama düzenli olarak zayıflayan bir bebekte yetersiz beslenmeden söz edilebilir. Eğer bebeğiniz yetersiz besleniyorsa bebeğinizin tekrar düzenli kilo alması için Bebeğin Kilo Alması İçin 4 Etkili Yöntem isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Eğer anne sütü yetersiz geliyorsa anne sütünü artırmaya yönelik önlemler almaya çalışın. Bu konuda Anne Sütünü Arttırmak İçin isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Buna rağmen sütünüz yine yeteriz geliyorsa ve bebeğiniz 4 aylık olmuşsa bebeğinizin hekimine danışarak mama tavsiyesi isteyebilirsiniz. Bunun dışında bebeğinizin hekimi eğer onay verirse bebeğinize ek besinleri de vermeye başlayabilirsiniz.

 

Bebeğin zayıf olması hastalık nedeni mi?

 

Bunun söylemek her zaman için mümkün değildir. Eğer bir bebek zayıf olsa da düzenli olarak kilo alıyorsa, bir hastalık belirtisi yoksa, genelde neşeli, aktif ve canlı görünüyorsa bu konuda endişe edecek bir durum yoktur. Kimi bebekler kalıtsal olarak da zayıf olmaya yatkın olabilir.

 

Önlemler

 

1. Bebeğinizi bilinçli olarak zayıflatmaya çalışmayın. Bebeklerin düzenli olarak beslenmeye ve eğer ek besinleri almaya başladıysa bunları da düzenli olarak almaya ihtiyaçları vardır. Önemli olan bebeğin düzenli olarak anne sütüyle beslenmesi ve eğer almaya baldıysa ek besinleri de sağlıklı bir şekilde almasıdır.

 

2. Bebeklerin kalori ve yağ tüketimi azaltılmamalıdır. İhtiyaçları kadar kalori ve yağ tüketimi olmalıdır. Bazı anne ve babalar bebeklerini ileride daha zayıf olsunlar diye bunun tam tersi bir şekilde besleme eğiliminde olabilirler. Bu genelde yanlış bir tutumdur. Çünkü bebekte beslenme eksikliğine yol açarak bebeğin zayıflamasına neden olur. Bebeklerin sağlıklı ve düzenli bir şekilde büyümeleri için kaloriye ve yağa ihtiyaçları vardır.

 

3. Bebeğinizin öğünlerini asla atlamamalısınız. Öğün atlamak sıklaştığında bu bebeklerin kilo vermesine yani zayıflamalarına yol açar. Bir bebek ortalama olarak 4 aylık olduğunda eğer ek besinleri de almaya başladıysa gece boyunca kendi kendine uyuyabilir. Fakat gündüz ve uyanık kaldığı süreler boyunca ise her 4 saatte bir defa anne sütüyle beslenmeye ihtiyaç duyar. Sadece anne sütüyle beslenen bir bebek ise daha sık aralıklarla beslenebilir. Bebeğin öğünleri arasında çok uzun zaman olmamalıdır.

 

4. Bebeğiniz tüm beslenme çözümlerine rağmen yine zayıf görünüyorsa bu durumda bebeğin hekimine danışarak bunun olası nedeni araştırılabilir. Bunun olası nedenleri arasında bebekteki bir hastalık durumu, kıl kurdu,  hızlı metabolizma, besinlerin vücutta emilmesinde sorun yaşanması gibi sorunlar olabilir. Fakat bebekte herhangi bir sorun da olmayabilir. Bazı bebekler kalıtsal olarak zayıf olmaya yatkındır.

 

5. Normal şartlar altında bir bebek 6 aylıktan sonra ek besinlerle de beslenmeye başlanmalıdır. Çünkü bebeğin 6. aydan sonra yeterli büyümeyi gösterebilmesi için anne sütünün yanında ek besinleri de almaya ihtiyacı vardır. Aksi halde bebek kendisi için önemli olan diğer besinleri alamayabilir ve zayıf olabilir.

 

6. Bebeğiniz eğer ek besinleri almaya başladıysa bebeğinize çok fazla lif oranı yüksek olan besinlerden vermeyin. Her ne kadar lifli besinler bebeklerde kabızlık gibi sorulara iyi gelse de lif oranı yüksek besinleri bebeğe aşırı düzeyde yedirmek bebekte tokluk hissini artırabilir ve bu da bebeğin yeterince beslenememesine ve zayıf kalmasına yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 25.01.2016

2324

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim