Haberler

Makaleler

YİRMİBİR AYLIK ÇOCUKLAR

yirmibir aylık çocuklarBu ayda çocuğun gelişim düzeyi şu şekildedir.

1. Fiziksek aktiviteleri artmaktadır. Bu dönemde yine çocuğun gelişimi açısından oynadığı oyunların büyük önemi vardır. bu oyunlar çocuğun hem fiziksek kapasitesini hem de sosyal becerilerini geliştirecektir.

2. Çocuğunuz rahat yürümenin yanında koşma becerilerini de geliştirir.

3. Kasları güçlenmektedir.

4. Yine bu dönemde ben merkezci tutumlar sergileyebilir. Sahiplik duygusu güçlüdür Bundan dolayı oynadığı oyunlarda tartışma ve kavgalar olabilir. Çünkü mesela oyuncaklarını oyun arkadaşına vermek istemeyebilir.

5. Çocuğun kelimeleri ve söylenenleri anlama kapasitesi geniş olmasına rağmen dili kullanma becerisi henüz onun kadar gelişmemiş olabilir. Bu da çocuğu biraz hırçın yapabilir.

6. Çocuk bu dönemde yine oldukça bağımsız hareketler gösterebilir. Her şeyi yapabileceğini zannedebilir. Çünkü yeni yeni yapmayı keşfettiği şeyler onun böyle düşünmesine yol açabilir. Fakat durum öyle göründüğü gibi değildir. Dolayısıyla çocuğu gerek ev içinde gerekse de ev dışında iyi kontrol etmek ve gerekli güvenlik önlemlerini almak iyi olacaktır. Çocukların buı dönemlerde güvenlik konusundaki algılamaları zayıftır.

7. Ellerini iyi kullanan çocuk ayaklarını da iyi kullanamaya başlar. Hatta ayaklarıyla da top oynamaya çalışabilir. Toplara vurabilir.

8. Nesneleri ve şekilleri ayırt etme becerisi gelişmektedir. Sorduğunuz zaman bir nesneyi ya da şekli size gösterebilir.

9. Vücudunu tanımaya devam etmektedir. Vücudunda bir uzvu sorduğunuz zaman size onu gösterebilir.

10. Hatta bu dönemlerde elbisesini sizden bağımsız olarak çıkarmaya ve giyinmeye çalışabilir.

11. Bu döneme kadar çocuğunuzun en önemli özelliği olan öğrenmeye meraklı tutumu hala devam etmektedir. Şu an kadar bir hayli yol almasına rağmen yine öğrenme sürecine aktif olarak katılır. Zaten bunu sürekli olarak sorduğu sorulardan da belli etmektedir. Oldukça merekli bir şekilde çevresini de incelemeye devam eder.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

4508

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim