Haberler

Makaleler

YİRMİ ÜÇ AYLIK ÇOCUKLAR

yirmi üç aylık çocuklarYirmi üç aylık çocuklar genellikle aşağıdaki gelişim özelliklerine sahiptirler.

1. Gittikçe daha da güçlenmek ve buna bağlı olarak hareketleri daha koordinasyonlu, çok daha dengeli olmaktadır. Fiziksel gelişimiyle birlikte daha hareketli ve canlıdır. Bu ona büyük bir şevk verir. Sürekli hareket halinde ve bir şeyler yapmak ihtiyacı hisseder.

2.  Öğrenme duygusu her zamanki gibi üst düzeydedir. Çevresinden sürekli olarak bir şeyler almak için bütün zihnini açık tutar.

3. Artık vücudundaki çeşitli yerleri isimleriyle bilir. Sorduğunuz zaman onları size gösterir.

4. Bilişsel gelişimiyle birlikte dil gelişimi de ilerlemektedir. Kullandığı kelime sayısı artmaktadır. Bu ayrıca onun belleğinin daha da gelişmesiyle ilgilidir.

5. Artık çevresindeki birçok şeyi isimleriyle bilir. Bu tabi onun iletişim becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunacaktır.

6. Oldukça sosyaldir. Arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamak hoşuna gider. Fakat aynı zaman da benmerkezci tutumlar da sergileyebilir. Bu da onun sahiplik duygusunun geliştiğini gösterir. Benmerkezci tutumlarından dolayı zaman zaman arkadaşlarıyla oyunlarda sorunlar ve kavgalar çıkabilir. Ayrıca bu oyun süreci her zaman olduğu gibi bu dönemlerde de onun için çok önemlidir. Bu süreçte kendini daha iyi tanıyacaktır. Birçok duyguyu tatma imkanı bulacaktır. Diğer insanların da daha iyi farkına varacak, kendisi dışındaki dünyayı da tanıma fırsatı bulacaktır.

7. Artık nesnelerin ne işe yaradığını anlamaya başladığı için onları amaca yönelik olarak kullanmaya başlar. Mesela oyuncaklarıyla oynarken arabayla ne yapılacağını, arabanın nasıl ses çıkardığını bilir ve onu taklit etmeye çalışabilir.

8. Bu devirde yavaş yavaş soyut bazı şeyleri kavramaya başlasa da çoğunlukla somut şeylerden bahsetmek gerekir. Bu somut iletişim tarzı onun dil gelişimi açısından da önemlidir. Dolayısıyla onun sözel iletişim kurmak önemlidir. Fakat somut şeylerden bahsetmek daha faydalı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 07.06.2011

26688

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim