Haberler

Makaleler

YİRMİ İKİ AYLIK ÇOCUKLAR

yirmi iki aylık çocuklarYirmi iki aylık çocukların genel gelişim özelikleri şu şekildedir.

1. Fiziksel gelişimleri artık epey ilerlemiştir. Rahatlıkla koşabilmektedirler. Toplara tekme atabilirler.

2. Tabi çocuğun fiziksel becerilerdeki gösterdikleri başarılar değişkenlik gösterebilir. Kimi zaman başarılı kimi zaman da başarısız olabilir. Ebeveyn olarak bu gibi durumlarda çocuğunuzun yanında olup onu destekleyici bir tutum takınmalısınız. Çocuk zor anlarında sizin onun yanınızda olduğunu bilmesi gerekir. Bu onu rahatlatacaktır. Yani zor anlardan sığınılacak güvenli bir liman.

3. Çocuk bu devirde zor fiziksel aktiviteleri denemeye çalışabilir. Kendi kendine bir yerlere tırmanmaya çalışabilir. Bunun bazılarında başarı bile gösterebilir. Tabi siz yine Anne ve baba olarak onu en azından uzaktan da olsa takip etmeli ve güvenliğini sağlamaya çalışmalısınız.

4. Çocuk bu fiziksel aktiviteleri yaptıkça kasları daha da güçlenecek ve hareket kontrolü daha da iyi olacaktır. Çocuğunuz fiziksel becerilerini geliştirmedikçe ve yeni yeni şeyler yaptıkça bu onun zihinsel becerilerinin de gelişmesine katkıda bulunacaktır.

5. Oldukça gelişmiş olan çocuk bu dönemde çömelerek yerden bir şeyi alabilir ve yine yere bir şeyi bırakabilir.

6. Çocuk zihinsel becerilerini geliştirdikçe nesnelerin ne işe yaradığını onlarla ne gibi şeyler yapılabileceğini daha iyi anlamaya başlayacaktır. Hayvanların ne gibi sesler çıkardıklarını daha iyi kavramaya başlamıştır.

7. Çocuk oldukça konuşkan olmuştur. Sürekli konuşma eğilimi içindedir. Siz de onu dinleyerek ve ona sorular sorarak onun bu dil gelişimine ve öğrenme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Onunla sürekli olarak iletişim halinde bulunmanız onun zihinsel becerilerinin de gelişmesine yardımcı olacaktır.

8. Onunla konuşurken onun bilgi ve kelime dağarcığını geliştirmeye de özen gösterin. Çünkü bu dönemler çocuğun bilgi almaya en açık olduğu dönemlerdir. Dolayısıyla onunla yaptığınız her etkinlikte ( yemek yeme, oyun oynama, üzerini değiştirme, dışarı çıkma, temizlik vb. ) onunla konuşmaya çalışın.

9. Yine bu dönemde çocuğunuz için oyun çok önemlidir. Onun sosyalleşmesi ve duygusal becerilerinin gelişmesine katkıda bulunan bir süreçtir.  Dolayısıyla çocuğunuzun oyun oynaması için de fırsatlar yaratmak iyi olacaktır. Çünkü oyun sürecinde çocuk birçok şeyi öğrenme ve deneme fırsatı bulacaktır.

10. Çocuk yine oldukça bağımsız hareket etme eğilimindedir. Aslında bu onun hoşuna giden bir şeydir. Kendi kendine bir şeyler yapabildiğini görmek onun hoşuna gitmektedir. Durum böyle olsa da onu tamamen serbest bırakmak da yanlış bir davranış şeklidir. Aksi takdirde her şeyi kolaylıkla almaya açık olan çocuk istenmeyen davranış şekillerini de öğrenmeye açık demektir. Onun için çocuğu uzaktan da olsa takip etmek gerekecektir.

Yayınlanma Tarihi : 06.06.2011

5473

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim