Haberler

Makaleler

YİRMİ DOKUZ VE OTUZ AYLIK ÇOCUKLAR

yirmi dokuz ve otuz aylık çocuklar29-30 aylık çocukların gelişim özellikleri şu şekildedir.

1. Çocuğun kas gücünün gelişmesiyle birlikte hareketlerindeki denge ve uyum çok daha iyi hale gelmektedir. Çok enerjiktir ve bu enerjik halinden dolayı da oldukça hareketlidir.

2. Zihinsel becerileri de genel gelişimine paralel olarak gelişmeye devam etmektedir. Yaptığı fiziksel aktiviteler ve zihinsel aktiviteler onun zihin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Fiziksel gelişimi önemli bir yer tutar. Dolayısıyla fiziksel gelişimini artıracak, kas gücünü daha da geliştirecek aktivitelere yönlenmesi faydalı olacaktır. Mesela koşması, topa vurması, tırmanması, bisiklete binmesi v.b. şeyler onun gelişimini olumlu etkileyecektir.

3. Özellikle bu dönemlerde daha hareketli bir yaşam sürmesi önemlidir. Mesela dışarı çıkarken onu bebek arabasına bindirmek yerine yürümesini sağlamak onun için de fiziksel bir egzersiz olacaktır. Çocuğu tembel ve hareketsiz bir yaşama alıştırmamak gerekir.

4. Çocuğun sosyal becerileri gelişmektedir. Artık kendine göre bir arkadaş grubu vardır. Bazı arkadaşlarını diğerlerinden daha çok sevebilir. Kendine göre bir hoşuna gidenler listesi oluşturmuştur. Mesela en sevdiği yemekler, oyunlar çizgi filmler listesi gibi… Bu onun kendine göre bir kişilik yapısı ve düşünce sistemi geliştirmeye başladığını da gösterebilir. ( Çocuğu Oyun Grubuna Alıştırmak )

5. Artık çocuğunuz başlı başına bir bireydir. Kendi duyguları vardır. Ona her istediğinizi yaptıramazsınız, ona her istediğinizi yediremezsiniz. Onun kendi beğenileri ve hoşnutsuzlukları vardır. Onlara saygı göstermenizi beklemektedir. Çünkü artık o duygularını keşfetmeye başlamıştır. Çocuğun duygularına önem ve değer vermeniz onun da bu şekilde davranmasına yardımcı olacaktır. Kendisine saygı gösterilen ve empati duyulan bir çocuk başka insanlara karşı daha saygılı ve empati dolu olacaktır.

6. Çocuğunuzun zihinsel gelişiminden diğer başka şeyler de etkilenecektir. Bunlardan birisi de dil gelişimidir. Tabi dil gelişiminde anne ve baba tutumlarının da etkisi vardır. Dolayısıyla zihinsel gelişiminin bu hızlı evrelerinde dil gelişimi için onunla bol bol sohbet etmek, onu dinlemek, onu konuşmaya teşvik etmek faydalı sonuçlar doğuracaktır. ( 2 - 3 Yaş Arasındaki Çocukların Dil Gelişimi )

7. Bu dönemlerde çocukların somut öğrenme becerileri daha gelişmiştir. Yani onun öğrenme süreci somut olaylara ve nesnelere daha çok odaklıdır. Bundan dolayı çocuğa bir şey öğretirken onu göstermek ve aynı zamanda açıklamalarda bulunmak daha etkili olacaktır.  Tabi bu arada onun soyut düşünme becerileri de gelişmeye devam etmektedir.

8. Çocuğun zihinsel becerilerinin gelişmesiyle beraber kavram gelişimi de ilerler. Hatta renklerin bile isimlerini bilebilir. Nesnelerin ne işe yaradıklarını bilir.

9. Artık ellerini daha iyi kullandığı için bir resme bakarak onu çizmeye çalışabilir.

10. Daha da güçlendiği ve dengesini daha da geliştirdiği için tek ayağı üzerinde kısa süreyle durabilir ve iki ayağıyla zıplayabilir.

Yayınlanma Tarihi : 21.06.2011

53513

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim