Haberler

Makaleler

YENİ EBEVEYNLER İÇİN UYKU YARDIMI

yeni ebeveynler için uyku yardımıYENİ EBEVEYNLER İÇİN UYKU YARDIMI

Özelikle yeni ebeveynler için yeterli ve kaliteli uyku uyuma bir sorundur. Bu konuda sorun yaşayan ebeveynlere uyku öncesi bir uyku rutini uygulamaları önerilebilir. Uyku rutinleri, uyku öncesi güzel bir banyo, kitap okumak, sakin bir müzik dinlemek, nefes alma egzersizleri gibi etkinlikleri kapsar. Fakat bunlar işe yaramazsa aşağıda belirtilenler yardımcı olabilir.

1. Ilık süt: Yatmadan önce ılık bir süt içmek uykusuzluk sorununa iyi gelebilir. Süt önemli bir protein kaynağıdır. L-tryptophan aminoasidi içerir. Bu aminoasit beyindeki serotonin düzeyini yükseltir. Serotonin uykuya yardımcı olur.

2. Bitkisel çözümler

Bitkisel çözümler birçok farklı formda olabilirler. Bitkisel çözümler ilaçların bir doğal alternatifidir. Emziren anneler veya hamile kadınlar bitkisel çözümleri kullanmadan önce hekime danışmalıdır. Çünkü bitkisel ürünlerin etkileri çok farklı olabilir.

Genelde aşağıdaki bitkisel ürünlerin uyku konusunda yardımcı olduğu düşünülmektedir. Fakat yine de kullanmadan önce hekime danışmalıdır. Ayrıca satın alınan bir ürün kullanılmadan önce kullanım şekli mutlaka okunmalıdır. Eğer çaysa nasıl yapıldığına dair yönergeleri dikkatlice uygulanmalıdır.

Sarıpapatya çayı: Yatmadan önce bir fincan sarıpapatya çayı sakinleştirici bir etki yapar. Sarıpapatya çayının hamile kadınlar ve emziren anneler için güvenli olduğu belirtilmektedir.

Şerbetçiotu: Kurutulmuş şerbetçiotu uykusuzluk sorunu çekenler için uygulanan geleneksel yöntemlerden birisidir. Bunun için kurutulmuş şerbetçi otları yastık içine doldurulur ve bu yastıkta uyunur. Şerbetçiotunu çay olarak veya kapsül olarak kullanmak da mümkündür.

Lavanta: Yastık üzerine biraz lavanta yağı serpiştirmek veya limon yağı eklenmiş ılık bir banyoya birkaç damla lavanta eklemek oldukça sakinleştirici bir etki yapar ve uykuya yardım eder. Fakat bütün lavantalar uykuya yardım etmeyebilir. İspanyol lavantasından kaçınmak gerekir. İspanyol lavantası kişide uyarıcı bir etki yaratabilir.

Çarkıfelek: Çarkıfelek otu da kişide sakinleştirici bir etki yaratır. Kaynayan suyun içine kurutulmuş çarkıfelekleri atarak çarkıfelek çayı yapılır ve içilir.

Kediotu: Kedi otu geleneksel olarak anksiyete ve uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Fakat bazı uzmanlar kediotunu 4 - 6 haftadan daha uzun süre kullanılmamasını önermektedir. Suda bekleyen kurutulmuş kedi otu kökü kaynayan suyun içime koyularak çay yapılır ve gece yatmadan önce içilir. Eğer kokusu rahatsız edici geliyorsa kediotunu kapsül şeklinde de kullanmak mümkündür.

3. OTC ilaçlar

Antihistaminler: Antihistaminler uykuya yardımcı olan otc ilaçlardandır. Fakat antihistaminler ağız kuruluğu ve baş dönmesi yapabilir. Antihistamin eğer çok fazla uykuya yol açıyorsa içerdiği bileşimleri bilmek için ürün etiketi kontrol edilmelidir. İçindeki bazı maddeler ( doksilamin, difenhidramin, klorfeniramin, dimenhidrinat ) aşırı uykuya yol açabilir.

Emziren anneler ve hamile kadınlar ise bunu kullanmadan önce hekime danışmalıdır,

Melatonin: Melatonin jet lag ve uykusuzluk sorununu önlemek için sıklıkla tavsiye edilir. Gebe kalmak isteyenler, hamile kadınlar ve bebek emzirenler melatonin almamalıdır.

Tüm bu yukarıda belirtilen önlemlere rağmen uyku sorunu devam eden ebeveynler bir uyku terapistine danışmalıdırlar. Tedavide bilişsel davranış terapisi uygulanabilir.

Yayınlanma Tarihi : 19.09.2012

6986

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim