Haberler

Makaleler

YENİ EBEVEYN OLMANIN STRESİYLE NASIL BAŞA ÇIKARSINIZ?

yeni ebeveynler stresle başa çıkmaYENİ EBEVEYN OLMANIN STRESİYLE NASIL BAŞA ÇIKARSINIZ?

 

Yeni bebek sahibi olmak ebeveynler için büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı. Özellikle ilk kez anne ve baba olanlar için harika bir tecrübe. Fakat yeni ebeveyn olmak bir o kadar da stres kaynağı olabilir. Stres yanında çeşitli endişeler, üzüntüler de yaşanabiliyor. Özellikle bazı yeni anneler doğumdan sonraki haftalar içinde ağır stresten kaynaklı depresyon sorunu yaşayabiliyorlar. Fakat yeni ebeveyn olmanın getirdiği stresle başa çıkmak mümkün. Nasıl mı? İşte size stresle başa çıkma konusunda bazı harika tavsiyeler:

 

1. Her şeyden önce yeni ebeveyn olmak konusunda gerçekçi beklentiler ve düşünceler içinde olmak gerekir. Herkesin yapabileceklerinin sınırı vardır. Hiçbir şey mükemmel değildir ve mükemmel düzeyde işlemez. Her zaman çeşitli sorunlar çıkması olağandır. Yeni ebeveyn olanların da bebeklerinin bakımı, yaşamı konusunda bu düşüncede olmaları hayal kırıklıklarına uğramalarını engellemeye yardımcı olur. Bir bebek bakmanın kolay bir süreç olmadığını kavramak oldukça önemlidir. Çok yüksek beklentiler stres yaratır. Dolayısıyla yeni ebeveynlerin bebek bakımı sürecinde ve ebeveynlik görevleri yerine getirirken daha gerçekçi hedefler ve beklentiler içinde olmaları gerekir.

 

2. Yeni ebeveyn olarak stresinizi azaltmak için yaşamınızı basitleştirmeye çalışın. Günlük işlerinizde, planlarınızda aşırıya kaçmayın. Günlük planlarınıza çok fazla şey dahil etmeyin. Önceliklerinizi iyi belirleyin. Kendinizi çok yormayın, rahatlamaya çalışın.

 

3. Bazı şeyler yolunda gitmediği zaman rahatlama yöntemlerini deneyin. Derin nefes alıp verme egzersizleri yapın. Nefes alma egzersizleri stresinizi azaltmaya yardımcı olur. Sakinleşene kadar bunu tekrarlayın.

 

4. Yeni ebeveyn olarak stresinizi azaltma ve başa çıkma konusunda eşinizin ve aile bireylerinizin desteğini alın. Duygularınız konusunda onlarla konuşun. Duygularınızı paylaşmak ve onların yardımını almak stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

 

5. Eşinizle veya başka insanlarla sorun yaşadığınızda eğer sinirliyseniz o an tartışma yapmaktan uzak durun. Bulunduğunuz ortam bir an terk edin. Biraz sakinleşin. Sonra sorunu konuşmaya çalışın. Ayrıca sizde stres taratabilecek olaylardan mümkün olduğunca uzak durun. Sizde stres yaratan, olumsuz duygular oluşturan kişilerden de mümkün olduğunca uzak durmanızda fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 25.09.2014

2483

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim