Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BİR BEBEK İÇİN OLUMLU BİR ÇEVRE NASIL OLUŞTURULUR?

yeni doğan bebek için olumlu bir çevre oluşturmakYENİ DOĞAN BİR BEBEK İÇİN OLUMLU BİR ÇEVRE NASIL OLUŞTURULUR?

 

Yeni doğan bebekler için daha ilk günden itibaren olumlu bir çevre yaratmak önemlidir. Fiziksel çevresinin gerekli rahatlıkta olması, psikolojik ve duygusal açıdan gerekli desteğin verilmesi, rahatının karşılanması… Tüm bunlar bebeğin çevresine alışması, ebeveynleriyle güçlü bir bağ kurması ve gelişmesi için önemli unsurlardır.  Bebek ayrıca kendini bu şekilde daha güvende hisseder. Peki yeni doğan bebeğiniz için nasıl olumlu bir çevre oluşturabilirsiniz. İşte size bazı tavsiyeler:

 

Bebeğinizin odasını hazırlayın

 

Bebeğinizin odasını o daha eve gelmeden önce hazırlamış olun. Aynı şekilde evinizin diğer bölümlerini de bebeğiniz için daha uygun hale getirebilirsiniz.

 

Bebeğinizin yatak odası temiz olmalı ve ihtiyacı olabilecek tüm eşyalar, mobilyalar hazır bulundurulmalıdır. Bebeğiniz eve geldikten sonra kullandığı kıyafetlerini, yatak örtülerini vaktinde yıkayıp temizleyin.

 

Bebeğinizin altını değiştirmek için uygun pratik bir yer seçin. Bebeğinizin bezi ve diğer alt değiştirme gereçlerini birbirine yakın bulundurun.

 

Bebeğinizi daha canlı tutmak için birkaç oyuncakla odasını süsleyin. Peluş oyuncaklar bulundurabilirsiniz. Kırılmayan ve bebeğinizin kesip yaralamayacak oyuncaklar olmalıdır. Çıngıraklar bulundurabilirsiniz. Fakat bebeğinizin odasını oyuncaklarla doldurmayın. Rahat ve sade bir oda olabilir.

 

Buradaki temel amaç yeni doğan bebeğinizin bu geçiş dönemini iyi bir şekilde atlatmasını sağlamak ve onun için kaotik olabilecek bu yeni dünyasını daha güvenli ve huzurlu yapmaktır. Bu anlamda odasının iyi planlanıp hazırlanması oldukça faydalı olacaktır.

 

Bebeğinize sevginizi gösterin

 

Yeni doğan bir bebek için olumlu bir çevre oluşturabilmenizde ona karşı göstereceğiniz sevginin büyük rolü olacaktır. Tabi bebeğinize göstereceğiniz sevgiyi kendinize ve evdeki diğer insanlara da gösterin. Çünkü sevgi dolu bir ev yeni doğan bir bebek için huzurlu ve güvenli bir çevre demektir.

 

Bebeğinize sarılın, onunla ten teması kurun. Onunla dinlendirici ve sevecen bir ses tonuyla konuşun ve şarkı söyleyin. Gürültülü ve korkutucu seslerden uzak tutun. Bebeğinizle göz teması kurun ve ona gülümseyin. Bunu her an yapabilirsiniz. Onu beslerken, altını değiştirirken, kıyafetlerini giydirirken v.b.

 

Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayın

 

Bebeğiniz için iyi bir çevre oluştururken dikkate almanız geren en önemli husus belki de onun ihtiyaçlarına odaklanmak ve ihtiyaçlarını karşılamaktır. Yeni doğan bebeklerin beslenmeye, ilgiye, sevgiye, güvene ihtiyaçlar vardır. Bebekler ihtiyaçlarını en çok ağlayarak ifade ederler. Bebeğinizin ağlaması acıktığını veya bir rahatsızlığı olduğunu gösterebilir. Bebekler 2-3 saatte bir defa emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Eğer bu süre zarfında beslenmezlerse acıkırlar ve ağlamaya başlarlar. Bebeğin ihtiyaçlarını iyi bilmek ve zamanında karşılamak gerekir.

 

Kendinizi ihmal etmeyin

 

Her ne kadar yeni doğan bebeğinizle ilgilenmek çok güzel bir duygu olsa da bu aynı zamda yorucu da olur. Zaman içinde kendinizi yıpranmış hissedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için kendinizi ihmal etmemeniz ve kendinize de zaman ayırmanız gerekir. Bunun için biraz dışarı çıkın, doğayı seyredin. Nefes alma egzersizleri yapın. Fiziksel egzersizleri ihmal etmeyin. Dış görünümünüzü önemseyin. Günlük bakımınızı aksatmayın. Böylelikle kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz. Bu da daha az stres yaşamanıza yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 16.09.2015

3580

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim