Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEKTE KOLİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

yeni doğan bebeklerde kolk nasıl tedavi edilirYENİ DOĞAN BEBEKTE KOLİK NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kolik yeni doğan bir bebeğin günde 3 saat ve hafta 3 gün sürekli ağlamasıdır. Kolik oldukça rahatsız edici bir durum olabilir. İstatistiklere göre her 5 bebekten 1 tanesinde kolik görülmektedir. Kolik durumunun bir tedavisi olmasa da bebeği daha rahat hissettirecek ve ona yardımcı olacak bazı şeyler vardır.

1. Anne kendi diyetinde emzirme yoluyla bebekte gaza sebep olabilecek besinlerden uzak durmalıdır. Lahana, fasulye, sarımsak, brokoli, soğan, soslu yiyecekler, kayısı ve kavun tavsiye edilmeyen besinlerdendir. Bu besinler anne sütü vasıtasıyla bebekte gaz sancısına neden olabilmektedir.

2. Bebeğe verilen formül besin değiştirilmelidir. Eğer bebek biberondan besleniyorsa birçok formül besin üreticisi bebekler için gaz çıkarıcı ürünler üretmektedir. Ek olarak kolik belirtilerini azaltmak için soyalı formül besinler de denenebilir.

3. Özellikle biberondan beslenen bebekler hava yutmaya çok daha müsaittirler. Bu durum bebekte gaz sancılarına neden olur. Bebeğin biberonunun değiştirmek de iyi bir fikir olabilir. Bebeğin biberondan emerken hava almasını önleyebilecek bir biberon seçmek gerekir.

4. Bebeğin kolik semptomlarını hafifletmek için gazını almak gerekir. Bu amaçla masaj da oldukça fayda sağlar. Bebeğin karın bölgesine ve sırtına masajla ovma yapılır. Ayrıca bebeği rahat bir battaniyede kundaklamak, askıda taşımak ve sallamak da rahatlatıcı olur.

5. Bebeğe koliği hafifletecek bir otc ürünü verilebilir. Tabi bu konuda hekime danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 09.08.2012

4879

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim