Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN DUYULARI

yeni doğan bebeklerin duyuları

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN DUYULARI

Görme duyusu: Bebeklerin doğumdan itibaren görme yetileri olsa da bu yeti tam olarak olgunlaşmamıştır. Mesela cisimleri net bir şekilde göremezler. Kedilerine ait bir görüş meafesi vardır. Bu genelde ortalama 20-50 cm. arası mesafedir. Bu mesafedeki cisimleri görebilirler. Bu nedenle bebeğinizle iletişim kururken tam onun görüş mesafesinde ve göz hizasında olun. Zamanla gözlerinin olgunlaşması  tamamlanacaktır. Bu da birkaç ay sürebilir. Bakışlarında ilk zamanlar belli bir şaşılık olabilir. Süreç içinde normale dönecektir. Bebekler genelde insanları yüzlerine, yavaş hareket eden nesnelere, karmaşık desenlere ve renkle karşı daha fazla ilgi gösterebilirler.

İşitme duyusu: Yeni doğan bebeklerin en gelişmiş duyu organları kulaklardır. Bundan dolayı işitme duyuları gelişmiştir. Tiz seslere karşı daha fazla ilgi gösterirler. Zaten anne karnında bile sesleri işitebilmektedirler. Sesin geldiği yöne kafasını çevirip bakabilirler. Kısa zamanda da sesleri ayırt etme becerisini kazanırlar. Birden ortaya çıkan ve güçlü seslere karşı hassastırlar. Böyle bir durumda irkilirler.

Koku alma duyusu: Bebekler yeni doğduklarında koku alma yetenekleri pek gelişmemiştir. Bu yeteneği zamanla büyüdükçe geliştireceklerdir. Buna mukabil eğer bebek anne sütüyle besleniyorsa kendi annesinin sütünün kokusunu diğer anne sütlerinden ayırabilmektedir.

Tat alma duyusu: Bebekler tatları birbirinden ayırt edebilirler. Eğer beğenmediği bir yiyecek var ise onu reddeden hareketler yaparlar. Tatlı yiyecekleri tuzlu yiyeceklere göre ilk zamanlar daha fazla tercih ederler.

Dokunma duyusu: Bebeklerin en çok gelişen duyularından biri de dokunma duyusudur. Bebekleri o yüzden kucağa almak, sevmek, okşamak çok önemlidir. Bu bebekler için önemli bir ihtiyaçtır. Güven duygularının pekişmesine de yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

7555

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim