Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN BAKIMI 2

yeni doğan bebeklerin bakımıGazını çıkarma: Yeni doğan bebeklerin hareket kabiliyetleri sınırlı olduğu için sindirim sistemleri iyi çalışmaz.  Diğer yandan bebekler özellikle meme emme esnasında hava yutarlar. Bunların neticesinde de kolay gaz   çıkaramazlar ve gaz sancıları olur. Bazı bebekler bu sorunu ciddi şekilde yaşayabilirler. Bu gaz bebekte sancı yapar ve ağlamasına yol açabilir. Genelde bu sorun 1-5 ay arasında görülür. Bu süreden sonra bu sorunu pek yaşamazlar. Çünkü bu süreden sonra daha hareketli olmuşlardır ve sindirim sistemleri de daha gelişmiştir.

Bebekler gaz sancıları olduğu zaman ayaklarını karınlarına doğru çekme eğilimi gösterirler. Bu yüzden bebeğinizin    gazını her beslenmesinden sonra çıkarmaya çalışın. Gaz    yapan gıdaları yememeye özen gösterin (lahana, kuru    fasülye, mercimek, pırasa, bakla, bezelye, kabak, yağlı yiyecekler, kızartılmış besinler v.b. ). Sizin kendinizde de gaz sonunu varsa bu bebeğinizi de etkileyebilir. Onun için bu sorununuzu da hemen gidermeye çalışın.

Bebeğin gazını çıkarmak için bazı şeyler yapabilirsiniz. Genelde gaz çıkartmak için 3 yol vardır. Birincisi bebeği, yüzü omzununa gelecek şekilde; omzunuza dayayabilirsiniz. İkincisi kucağınıza yatırıp yüzünü yana çevirebilirsiniz veya üçüncü olarak bebeği dik oturtabilirsiniz.
Bebeği omzunuza dayadığınız zaman bir elinizle bebeği kalçasından tutun diğer elinizle de sırtına hafifçe vurun veya ovun. Kucağınıza yatırarak yaparsanız yine bir elinizle bebeği tutun diğer elinizle de sırtına hafifçe vurun veya ovun. Kucağınıza dik oturtarak yaparsanız da bir elinizle bebeğin hem koltuk altından tutmaya çalışın hem de göğsüne destek olmaya çalışın. Diğer elinizle de sırtına hafif vurun veya ovun. Zaten bu yöntemleri deneyerek kendiniz ve bebeğiniz için en iyi olan bir yöntemi bularak da sürekli o yöntemi uygulayabilirsiniz.

Diğer yandan eğer bebeğiniz şiddetli gaz sancıları çekiyorsa ve bu azalmıyorsa doktorunuza danışabilir ve onun önerilerini uygulayabilirsiniz.

Kulak bakımı: Yeni doğan bebeklerin kulak bakımı çok hassastır. Bakım yapılırken kulak içine bir şey kaçmamasına dikkat etmek gerekir. Kulağı içini temizlerken asla kulak temizleyici çubukları kullanmayın. Bunlar bebeğinizin kulağına zarar verebilir. Mesela bir tülbent yardımıyla kulağın sadece görebildiğiniz yerlerini temizleyin. Islak bir pamukla da kulak çevresi ve arkasını silebilirsiniz. Her kulak için ayrı pamuk kullanmanızda fayda vardır. Nemli bir tülbent de kullanabilirsiniz. Göremediğiniz yerleri (kulağın içine doğru) temizlemeye çalışmayın. Çünkü böyle yaparak diplerdeki kiri daha da iç taraflara sürüklemiş olursunuz. Aslında kulaklar doğal olarak kendilerini temizleyebilirler. Eğer bebeğin kulak içinde kir birikiyorsa bunun temizlenmesi konusunda doktorunuza danışın.

Tırnak bakımı: Bebeklerin tırnakları yumuşak ve keskin olur. Tırnaklarını düzenli olarak kesmeye çalışın. Çünkü bebeklerin el ve kol hareketleri kontrolsüz olduğu için yüzlerini tırnaklarıyla çizebilirler. Tırnaklarını keseceğiniz tırnak makası temiz ve bebeğe ait olmalıdır. Tırnaklarını kestikten sonra bebeğin ellerini güzelce temizleyin. Tırnak makasını da temiz tutmaya çalışın. Bebeklere yüzlerini çizmemeleri için eldiven giydirilebilir. Fakat bunu kısa süreli olarak yapın. Çünkü dokunma ve hissetme bebekler için önemlidir. Tırnak kesme sırasında bazen kanama olabilmektedir. Steril bir bez kullanarak kanayan yere bastırın ve kan duruncaya kadar öylece tutun.

Burun bakımı: Aynı kulak bakımı gibi burun bakımı da hassastır. Burun kendi kendini temizleyebilir. Burnun dış yüzeyini temiz steril bir bezle temizleyebilirsiniz. Burunda birikenler varsa bunu sivri bir şeyle (pamuklu çubuk, kıvrılmış peçete, parmak v.b.) temizlemeye çalışmayın. Bunlar burun içine zarar verir ve burunda birikenleri daha da içeri iter. Piyasada burun içlerini temizlemek için bebeklere yönelik hazırlanmış burun aspiratörleri vardır. Bunları kullanabilirsiniz.

Bebeğin diğer temizliği: Yanaklarını ve alnını ıslak bir pamukla silebilirsiniz. Tabi pamuğun sularının akmaması gerekir. Onun için pamuğu sıkın. Koltuk altlarını hafif kaldırarak koltuk altlarını temizleyin ve kurulayın. Ayaklarını ve ellerini, parmak aralarını da temizleyin. Bunları çok naif bir şekilde yapın ki bebeğinizin canını acıtmayın. Göbek bağına dikkat edin. Eğer göbek bağı düşmemişse göbek bağına dokunmayın. Düşmüşse üzerini silip hemen kurulayın. Temizlik sırasında önceden şu şeyleri hazır bulundurun: Kaynayıp ılıtılmış su, pamuk, yumuşak havlu ve tülbent, kıyafetleri, bebek bezi, pişik ve tahriş olmuş yerler için krem.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

8942

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim