Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE KAÇINILMASI GEREKEN ŞEYLER

Yeni doğan bebeklerde kaçınılması gerekenlerYENİ DOĞAN BEBEKLERDE KAÇINILMASI GEREKEN ŞEYLER

 

Yeni doğan bebeklerle daha büyük bebekler birbirinden farklıdır. Farklı ihtiyaçları olabilir ve bebek bakımında, güvenliğinde farklı durumlar söz konusu olabilir. Aynı şey 1-2 yaşındaki çocuklar ve ana okulu çağındaki çocuklar için de geçerlidir. Yeni doğan bebeklerde onların ihtiyaçlarının tamamen karşılandığında emin olmak gerekir. Örneğin bebeğin düzenli beslenmesi, altının sık değiştirilmesi, güven ihtiyacı v.b. Bunların yanında yeni doğan bebeklere asla verilmemsi gereken ve kaçınılması gereken şeyler de vardır. Bu bebeği risklerden ve tehlikelerden korunmak içindir. Siz de eğer yeni doğan bir bebek annesiyseniz bebeğinizi bebeğinize aşağıdaki şeyleri vermekten kaçının.

 

Katı besinler

 

Yen doğan bebeklerin beslenmesinde ihtiyaçları olan tek şey anne sütü veya mamadır. Bebekler ilk 6 ay süreyle sadece anne sütü veya mama ile beslenirler. Bunlar bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar. Bu nedenle ilk 6 ay bebeklere katı besinler verilmemelidir. Özellikle ilk 4 aylık dönemde katı ve diğer ek besinler bebekler için uygun değildir. Bebeklere erke dönemde katı ve diğer ek besinleri vermeye başlamak bebekte besin alerjisi, obezite gibi riskleri artırır. Ayrıca küçük bebekler katı besinleri tüketebilecek durumda olmadıklarından bu bebeklerde boğulma tehlikesi de oluşur. Yeni doğan bebeklere ayrıca su, meyve suyu ve diğer sıvılardan verilmemelidir.

 

İlaç

 

Bebeklerde soğuk algınlığı, grip gibi vakalar sık görülebilir. Bebekler bu hastalıklara daha yatkındır. Çocuklar ve yetişkinler için uygun olan otc veya reçeteli soğuk algınlığı ve grip ilaçları yeni doğan bebekler için tehlikeli olabilir. İlaç etiketinde bebekler ve çocuklar için yazsa bile 2 aydan küçük bebeklere hekimine danışmadan bebeklere ilaç verilmemelidir.

 

Bebek uyku ürünleri

 

Bebek beşiğinde bulunan uyku ürünleri her ne kadar bebeklerin rahatları için düşünülse de yeni doğan bebeklerde birçok uyku ürünü tehlikeli olabilir. Örneğin bebeğin battaniyesi, yünlü yumuşak oyuncaklar v.b. Amerika Pediatri Akademisi bebek beşiklerinde battaniye, kabarık yataklar, yastık, doldurulmuş hayvanlar ve diğer oyuncaklar v.b. şeylerin bulunmamasını tavsiye etmektedir. Bu tür şeyler bebekte boğulma riski doğurmaktadır. Ayrıca bebeği asla ağzında biberonla uyutmamak gerekir. Bu bebekte kulak enfeksiyonu, tıkanıp boğulma gibi riskleri artırır.

 

Yeni doğan bebeklerin cildi

 

Yeni doğan bebeklerin temizliği önemli olmakla birlikte bu konuda bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Örneğin bebeğin göbek kordonu düşüne kadar bebeğe banyo yaptırılmamalıdır. Sadece vücudu temiz nemli bir bezle silinerek temizlenebilir. Erken bebeklerde ise eğer sünnet yapıldıysa banyo için sünnet yerinin iyileşmesi beklenir.

 

Bunların yanında ilk 6 ay bebekleri direkt güneş ışınlarına maruz bırakmamaya da özen göstermelidir. Bu havalarda bebeğin cildini örten ince, hafif ve yumuşak bir kıyafet giydirilebilir. Bebeğin yüzünü korumak için geniş kenarlı bir şapka ve gölgeli bir yerde değilse güneş altınayken bebekler için uygun olan bir güneş kremi kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi : 26.08.2015

2345

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim