Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEKLER BUNLARDAN UZAK TUTULMALI

yeni doğan bebekler bunlardan uzak tutulmalıYENİ DOĞAN BEBEKLER BUNLARDAN UZAK TUTULMALI

 

Yeni doğan bebekler oldukça hassas yapıdadırlar. Bu nedenle yeni doğan bebekler için tehlikeli olabilecek şeyleri bu bebeklerden uzak tutmak gerekir.

 

Katı besinler

 

Bütün pediatri akademilerinin hem fikir oldukları bir konu vardır. Yeni doğan bebekler için en iyi besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütü ilk 6 ay için bebek için yeterlidir. Anne sütüyle beslenemeyen beklerde ise formül besinler verilir. Özellikle 4 aylıktan daha küçük bebeklere herhangi bir katı besin verilememsi önemle tavsiye edilmektedir. Çünkü bebekler bunları sindiremezler. Katı besinlere ve diğer ek besinlere çok erken başlamak bebekte alerji gelişme riskini artırır. Bu bebeklerde ayrıca ilerde obezite riski de artmaktadır. İlk 4 ay bebeklere su ve meyve sularından vermekten kaçınmak gerekir.

 

İlaçlar

 

Yeni doğan bebeklere soğuk algınlığı, grip, ateş v.b. durumlarda ilaç vermek bebek açısından risklidir. Bu ister reçeteli bir ilaç olsun ister bir otc ilaç olsun yeni doğan bebek için risk teşkil eder. 2 aylıktan daha küçük bebeklerde hekime danışmadan bebeğe ilaç verilmemelidir.

 

Beşik ürünleri

 

Özellikle yeni doğan bebeklerde beşikler oldukça güvenli hale getirilmelidir. Bebek battaniyeleri, oyuncaklar, beşik tamponları v.b. ürünler yeni doğan bebekler için beşiklerde risk teşkil etmektedir. Bu tür şeyler bebek uykudayken bebeğin solunumunu engellemesi nedeniyle bebeğin ölümüyle sonuçlanabilecek vakalara bile yol açabilirler. Bu nedenle bebeğin beşiğini battaniye, kabarık yatak, yastık, doldurulmuş hayvanlar ve diğer oyuncaklarla doldurmamak gerekir. Bebeğin beşiği oldukça sade olmalıdır. Ayrıca bebek beşiğinde uyurken onu asla ağzında bir biberonla uyumaya bırakmamak gerekir. Bu bebekte kulak enfeksiyonuna neden olabileceği gibi, bebeğin tıkanıp boğulmasına da neden olabilir.

 

Yeni doğan bebeklerde aşağıdaki şeylerden de kaçınmak gerekir

 

Bebeğin göbek kordonu düşene kadar ona banyo yaptırılmamalıdır. Fakat sünger banyosuyla bebeğin diğer bölgeleri temizlenebilir. Bebek içi su dolu bebek küvetine veya lavaboya sokulmamalıdır.

 

Bebek en az 6 aylık olana kadar güneş ışınlarına karşı oldukça hassastır ve cildini kesinlikle korumak gerekir. Güneş ışınlarına uzun süre ve direkt maruz bırakmamak gerekir. Bebekler için üretilmiş güneş kremleri ile cildi korunabilir. Dışarıda mutlaka geniş bir şapka giydirilmeli ve ince ve hafif kıyafetlerle cildi örtülmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 07.04.2015

2380

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim