Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEK NE ZAMAN DIŞARI ÇIKARILIR?

Yeni doğan bebekler ne zaman dışarı çıkarılırYENİ DOĞAN BEBEK NE ZAMAN DIŞARI ÇIKARILIR?

 

Birçok ebeveynin merak ettiği konulardan birisi de bebeklerini ne zaman dışarı çıkarabilecekleri konusudur. Bazı kültürlerde yeni doğum yapmış anne ve bebek 1 ay hatta daha fazla süre için evden dışarı çıkmamaktadır. Bizim toplumumuzda bebeğin 40 ı çıkmadan bebeği dışarı çıkarmamak gibi bir gelenek vardır. Birçok ebeveyn bu geleneği sürdürmektedir.

 

Eğer tıbbi bir sorun yoksa yeni doğmuş sağlıklı bir bebeği evden dışarı çıkarmamak için bir neden yoktur. Tek engel annenin kendini doğum sonrasında toparlayıp yeterli güce erişmesidir. Anne kendini toparladıktan ve dışarı çıkmak için gerekli gücü kendinde bulduktan sonra bebeğiyle dışarı çıkabilir.

 

Taze temiz hava almak ve ortam değişikliği yetişkinler için olduğu gibi yeni doğum yapmış bebekler için de faydalıdır. Fakat bu zaman süresi kısa tutulmalıdır. Bebek saatlerce dışarıda gezdirilmemelidir.

 

Yeni doğmuş bir bebek dışarı çıkarılabilse de uzun saatler bebeği dışarıda tutmak, kalabalık içinde uzun süreler bekletmek, diğer insanlarla yakın temasta bulunmak bebeği hasta edebilir. Çünkü yeni doğan bebekler oldukça hassastır.

 

Bebeğin diğer insanlarla temas edeceği durumda bebeği kucağına alacak kişinin hasta olmaması, ellerini yıkaması, temiz olması gerekir. İnsanlar yeni doğmuş bir bebeğe kirli ellerle dokunmamalıdır.

 

Bebekler büyüdükçe dış dünya da bebeğin ilgisini çekmeye başlar. Yeni yüzler, görüntüler, sesler, kokular…. Bu nedenle bebek büyüdükçe onu daha sık dışarı çıkarmakta fayda vardır. Bebek rahatlar ve ruh haline de iyi gelir.

 

Eğer bebek 1 saatten daha uzun süre için dışarı çıkarılacak ise bu konuda gerekli hazırlık yapıldıktan sonra dışarı çıkarılmalıdır. Bebek bakım çantasında bu süre zarfında annenin ve bebeğin ihtiyaç duyabileceği şeyler ( ekstra bebek bezi, ekstra kıyafet, beslenme ürünleri v.b. bulundurulmalıdır. ( Bebek Bakım Çantasında Bulunması Gerekenler )

 

Bebekle dışarıda zaman geçirilirken bebek uygun bir şekilde giydirilmelidir. Eğer soğuk bir havaysa başı, ayakları ve elleri iyice örtülmelidir. Sıcak havalarda bebek güneşten korunmalıdır. Direk güneş ışınlarına maruz kalması bebeğin hassas cildini çabuk yakar. Bebek mümkün olduğunca gölgede tutulmalı, güneş kremi sürülmeli ve ince kıyafetler giydirilmelidir. Bebeğin güneş ışığından faydalanması için dışarıda 5 dakikalığına direkt güneşe maruz kalması sağlanabilir. Fakat daha uzun süreler bebeğin cildini yakar.

Yayınlanma Tarihi : 02.07.2015

8039

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim