Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEĞİN İLK AYDAKİ KİLOSU İLE ZEKA DÜZEYİ ARASINDA BAĞLANTI

bebeğin kilosuyla zeka düzeyi arasında bağlantıYENİ DOĞAN BEBEĞİN İLK AYDAKİ KİLOSU İLE ZEKA DÜZEYİ ARASINDA BAĞLANTI

 

Adelaide Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularına göre bebeğin yaşamının ilk ayında kilo artışı ve artan kafa ölçüsüyle zeka düzeyi arasında bağlantı olduğu saptandı.

 

Adelaide Üniversitesi halka sağlığı araştırmacıları zamanında ve normal doğan yaklaşık 14.000 bebeğin bilgilerini analiz ettiler.

 

Araştırma sonucuna göre doğumdan ilk 1 ay içinde doğum ağırlığının üzerine %40 oranında kilo alan bebeklerin zeka düzeyleri 6 yaşına geldiklerinde ölçüldü. Bu bebeklerin zeka düzeyi doğum ağırlığının üzerine ilk ay %15 koyan bebeklere göre 1.5 puan daha yüksek bulundu. Yani doğduktan sonra ilk ay içinde daha fazla kilo alan bebeklerin zeka düzeyleri daha yüksek bulundu.

 

Aynı şekilde söz konusu araştırmada kafa çevresi ölçüsü daha büyük olan bebeklerin de daha yüksek zeka düzeyine sahip oldukları tespit edildi.

 

Kafa çevresinin boyutları beyin hacminin de bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Yani yeni doğan bebeklerdeki kafa ölçüsündeki daha fazla artış hızlı beyin gelimine de işaret etmektedir.

 

Araştırmacılar yaşamının ilk ayında daha iyi bir fiziksel gelişim gösteren bebeklerin yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde zeka düzeylerinin de daha yüksek olduğunu belirtiyorlar.

 

Araştırmaya göre doğumdan sonra ilk ay içinde daha iyi kilo artışı gösteren bebeklerin 6 yaşına geldiklerinde özellikle sözel zekalarının daha yüksek olduğu tespit edildi. Böyle bir fiziksel gelişim bebeğin direkt bilişsel gelişimini olumlu etkileyebiliyor.

 

Uzmanlar bu doğrultuda yeni annelere bebeklerini düzenli olarak emzirmelerini ve ilk 1 aylık sürede ve sonrasında bebekleri için iyi bir beslenme düzeni oluşturmalarını  tavsiye ediyorlar. Çünkü bebeğin daha şimdiden beslenme sorunları yaşaması onun fiziksel gelişimi yanında zihinsel gelişimini de olumsuz etkilemektedir.

Yayınlanma Tarihi : 31.07.2015

3179

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim