Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEĞİN EMZİRİLMESİ

yeni doğan bebeğin emzirilmesiYENİ DOĞAN BEBEĞİN EMZİRİLMESİ

 

Emzirme yeni doğan bebeğe besin sağlamanın yanında sevgi, güven ve rahatlık hissi de sağlar. Emzirilme yeni doğan bir bebek için en iyi seçimdir. Emzirilen bebeklerde alerji, soğuk algınlığı, kulak enfeksiyonları ve diğer hastalıkların riski azalır. Emzirme ayrıca yeni doğan bebeklerin kemik gelişimleri için de önemlidir.

 

Yeni doğan bebeğin emzirilmesinde dikkat edilmesi gerekenler?


1. Öncelikle doğum sonrası hastaneden eve gelmeden önce hekimden bebeğin emzirilmesiyle ilgili birçok şeyi öğrenmek gerekir ( ne kadar sıklıkla emzirmeli, ne zaman emzirmeli, nasıl emzirmeli v.b. ). Bu sorular özellikle ilk kez anne olanlar için önemlidir.


2. Yeni doğan bebeği doğum sonrası mümkün olduğunca en kısa zamanda emzirmek gerekir. Bunun için doğum odası doğru bir yer olabilir. Doğum odasında ilk emzirme yapılabilir. Araştırmalar bebeklerin anneden emme içgüdüsünün doğum sonrası ilk 30 dakikada oldukça güçlü olduğunu ortaya koymaktadır.

 

3. Eğer annenin sütü ilk emzirmede sarımsı geliyorsa telaş etmemek gerekir. Annenin bu ilk sütüne kolostrum denir. Bebeğin bunu sindirmesi kolaydır. Bu yeni doğan bebeğe ilk birkaç gün ihtiyaç duyduğu şeyleri sağlar. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlar ve zararlı bakterilerle mücadele etmesine yardım eder.

 

4. En iyi emzirme pozisyonunun da hangisi olduğunu bilmek önemlidir. Birkaç tane emzirme pozisyonu vardır. Kucaklama tekniği, ters kucaklama tekniği, koltukaltı tekniği, yatarak emzirme tekniği. Bu tekniklerin özelliklerini iyi bilerek seçim yapmak gerekir.

 

5. Bebeği her iki memeden de emzirmek en doğru olanıdır. Bir memedeki süt tamamen boşaldıktan sonra diğer memeye geçilmelidir. İlk olarak bebek meme ucuna yaklaştırılır. Bebek içgüdüsel olarak ağzını açarak emmeye başlayacaktır. Bebeğin dudakları memeyi uygun bir şekilde kavramalıdır. ( Bebeği Nasıl Emzirmek Gerekir? )

 

6. Anne sütü yeni doğan bebeklerin tüm besin ihtiyaçlarını karşılar. Bebek her istediğinde onu emzirmek gerekir. Yeni anneler bebeğin ne zaman acıktığı veya emzirilmesi gerektiği konusunda tereddüt geçirebilirler. Yeni doğan bebekleri 2 – 3 saatte bir emzirmekte fayda vardır. İlk zamanlar yeterli süt olmayabilir. Bu konuda ilk zamanlar fazla endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü anne sütü bebeği emzirdikçe artacaktır. ( Anne Sütünü Artırmak İçin )

 

7. Yeni doğan bebeğin ilk bir haftaki emzirme sürecinde karnın alt kısmında kasılmalar olabilir. Bu normaldir. Uterusun normal büyüklüğüne dönmesine yardım eder.

Yayınlanma Tarihi : 11.10.2012

7733

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim