Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEĞİN DAHA İYİ UYUMASI İÇİN PRATİK İPUÇLARI

bebeğin uykusu için tavsiyelerYENİ DOĞAN BEBEĞİN DAHA İYİ UYUMASI İÇİN PRATİK İPUÇLARI

İyi bir uyku uyumaları bebekler için olduğu kadar özellikle anneler için de önemli bir konu. Bebeğin gece iyi uyuyup uyumaması gün içinde hem annenin hem de bebeğin performansını etkiliyor. İyi uyumayan bebek gün içinde dana mızmız, huzursuz ve yorgun hissediyor. ( Bebeklerde Uyku Problemi ) Anne de gece boyunca bebeğinin uykusuyla ilgilendiği için gün içindeki performansı oldukça etkileniyor.

Bebeklerin uykusu konusunda alınacak bazı pratik önlemlerle bunların önüne geçmek mümkündür. Aşağıda bebeklerin daha iyi uyumaları için pratik ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Bebeği dinlendirici ve huzurlu bir sesle uyutmak bebek için oldukça rahatlatıcı olur. Bunun için en etkili ses kokusuna, dokunuşlarına ve sesine alıştığı anne sesi olacaktır. Çünkü bebek alışık olduğu sesi duyduğu zaman kendini daha güvende hisseder. Annesinin sesi uyumasına yardımcı olacak önemli bir etkendir. Ayrıca bebeği zaman içinde dinlendirici, sakin bir müzik eşliğinde uyumaya alıştırmak da oldukça faydalı olacaktır.

2. Bebekler normalde ortalama olarak 6 aylık bir zamana ulaştıkları zaman belli bir uyku düzenine ulaşırlar. Tabi bundan annesinin onu bu düzene alıştırmak için gösterdiği çaba da önemlidir. Belli bir uyku rutini bebeklerin mükemmel uykuları için en önemli etkenlerden birisidir. Uyku rutini bebeğin uyumadan önce uyku zamanına ve uykuya hazırlanmasıdır.

Uyku rutinleri bebeğin uykudan önce banyosu, gece giysilerinin giydirilmesi, karnının tok olması, altının değiştirilmesi, uyku öncesi, ebeveynleriyle oyun, sakinleştirici bir müzik dinlemek v.b. aktiviteleri kapsar. Tüm bu uyku rutinleri bebeğin kendini uykuya hazırlamasına yardımcı olur.

3. Bebeğin daha iyi bir uyku uyuması için uyuduğu ortamın ısı düzeyi de oldukça önemlidir. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.

4. Gün içinde bebeğin çok fazla yorulmasına engel olmak gerekir. Aşırı aktivitelerle yorgun ve huzursuz hale gelen bebek gece uyumakta zorluk çekecektir. Ayrıca bebeğin gündüz uykusunu da yeterli derecede almasına özen göstermek gerekir.

5. Bebeğin uyuduğu yerin de onun uyumasına destek olacak şekilde düzenlenmesi gerekir. Etrafında çok fazla uyarıcının olduğu durumlarda bebek uyumaya konsantre olamayacaktır. Odanın sade ve huzurlu bir ortamda olmasına dikkat edilmelidir.

6. Uyku öncesi eğer bebek huzursuz ve mızmız görünüyorsa bebeği hafifçe sallamak, pışpışlamak bebeğe ninni gibi gelecektir. Çünkü hareket enteresan bir şekilde bebeklerin hoşlandıkları bir durumdur. Böylelikle bebek kendini daha sakin hissedecektir.

7. Bebeğin daha iyi uyuması için en iyi ortam kendi odasında uyumasıdır. Gürültünün olduğu ve ışık düzeyinin yüksek olduğu bir mekan bebeğin uykusu için ideal değildir. Bebek belli bir uyku rutininden sonra uyku kıvamına geldiğinde yatağına yatırmak ve yanında fazla beklemeden onu uykuya dalması için yalnız bırakmak daha isabetli olacaktır. Eğer bebek annesinin ayrılmasından dolayı ağlamıyorsa ve huysuzlanmıyorsa kendi başına uyumasını beklemek gerekir.

Bebek ışıklı bir ortamda uyutulmamalıdır. Çünkü karanlık bir ortam bebekte uyku vaktinin geldiğini gösteren ve uyku hormonu olarak bilen melatonin hormonunun salgılar. Bundan dolayı bebeğin daha iyi uyuması için bu hususa dikkat etmek gerekir.

8. Uyku için hazır olan bebek yatağa yatırıldıktan sonra bebeğin yanında kalındığı kısa zaman zarfında bebekle göz temasından kaçınmak gerekir. Çünkü yapılan araştırmalarda bu tür bir göz temasının bebek için uyarıcı bir etki yaptığı ve annesinden ayrılmak istememesine yol açtığı tespit edilmiştir. Bunun yerine bebeğin yanında kalındığı kısa zaman zarfında nazik dokunuşlar ve yumuşak, sakinleştirici bir ses tonuyla ona seslendikten sonra yanından ayrılmak daha uygun olacaktır.

9. Bebeğin başparmağını emmesine izin vermek de uyumasına yardımcı olabilir. Çünkü bebekler normalde emme dürtüsüyle doğarlar. Bebeğin en azından sürekli dişleri çıkana kadar başparmağını emmesine izin vermek gece uykusu için oldukça faydalı olabilir. Fakat parmak emmesinin sürekli dişler çıktığı zaman devam etmesinin de dişlerin yapısını bozabileceğini de bilmek gerekir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen yazılar:

Bebeklerin Uyku Sorunu İçin Tavsiyeler

Büyüyen Bebeğin Uyku Düzeni

Yayınlanma Tarihi : 10.05.2012

22464

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim