Haberler

Makaleler

YENİ DOĞAN BEBEĞİN BAKIMI

yeni doğan bebek bakımıYENİ DOĞAN BEBEĞİN BAKIMI

Yeni doğan bebeklerin bakımı konusunda çoğu yeni anneler bazı tereddütler yaşayabilirler. Bu doğaldır. Özellikle ilk kez anne olanlar için birçok soru işaretleri olabilir.

Aşağıda yeni anne ve babalar için bebek bakımı konusunda oldukça faydalı temel bilgiler belirtilmiştir.

1. Yeni doğan bebekler günde düzenli olarak 2 – 3 saatte bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bebeğin beslenmesi eğer bir zorunluluk yoksa emzirilerek yapılmalıdır. Çünkü emzirme en sağlıklı bebek besleme yöntemidir.

Formül besinler ise eğer emzirme konusunda engelleyici zorunlu durumlar varsa veya anne sütünün verilemediği durumlarda gündeme gelir. Formül besinler için temiz, sterilize edilmiş bir biberon kullanılmalıdır. Biberon ilk kullanımdan önce sıcak suyla iyice temizlenmiş olmalıdır.

Genelde yeni doğan bebekler ilk 2 hafta günde 6 şişe formül besinle beslenme ihtiyacı duyarlar. 3 – 4 hafta arasında ise 5 şişe formül besinle beslenme ihtiyacı duyarlar.

Yeni doğan bebeğe inek sütü ve soya sütü verilmemelidir. Çünkü bunlar yeni doğan bebekler için iyi bir besin kaynağı değildir ve alerjik reaksiyonlara yol açarlar.

2. Yeni doğan bebekler ilk birkaç hafta altlarını çok kirletirler. Olası bir pişiği önlemek için bebeğin altını sık temizlemek gerekir. Formül besinlerle beslenme bebeklerin katı dışkısı yeşilimsi olur. Emzirilen bebeklerde ise sarı renkte olur.

İlk birkaç günde kakası mekonyumdur ( yeni doğan bebeğin kalınbağırsağı içindeki ilk dışkısı ). Bunu temizlemek biraz zor olabilir.

3. Bebeğin göbek kordonunun temizlendiğinden emin olmak gerekir. Göbek kordonunda kızarıklıklar ve kanama varsa hekime görünmek gerekecektir. Göbek kordonu 3 gün ile 3 hafta arasında düşecektir.

4. İlk birkaç hafta içinde yeni doğan bebeklerin daha sıkı giyinmesinde fayda vardır. Çünkü yeni doğan bebeklerin ısı kontrolü iyi değildir ve çabuk üşütebilirler. Sonrasında bebeği çok sıkı giyindirmemek gerekir. Çünkü bebekteki aşırı ısınma ani bebek ölümleri denen durumun gerçekleşmesine neden olabilir.

5. Yeni doğan bebekler oldukça çok uyurlar. Fakat uykuları çok uzun süre ile olmaz. Nadiren bir seferde 3 – 4 saatten fazla uyurlar. ( 3. Aya Kadar Bebeklerin Uykusu )

Bebekte ani bebek ölümleri riskini azaltmak için sırt üstü yatırmak gerekir. Yatakta çok sıkı, kalın battaniye ve içine gömülen yastık kullanmaktan kaçınmalıdır. Yatağı oldukça sade olmalı ve kalabalık ( oyuncaklar v.b. ) olmamalıdır.

Bebeğin beşiği güvenli olmalıdır. Kenarlarındaki barlar çok geniş olmamalıdır.

6. Bebeğin banyosu da özen isteyen bir konudur. Haftada 2 – 3 defa banyo yaptırmak yeterlidir. Fazlasına gerek yoktur. Diğer günler ise temiz bir bez veya süngerle bebeğin yüz, boyun, koltukaltı ve popo gibi yerleri silinebilir. ( Bebeğin Banyosu )

7. Bebekten sevgi eksik edilmemelidir. Yeni doğan bebeğin en önemli ihtiyaçlarından birisi de sevgidir. Bebeği kucağa almak, onunla şefkatli bir ses tonuyla konuşmak, ona yakın olmak oldukça önemlidir. Bu bebeğin kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 13.09.2012

6731

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim