Haberler

Makaleler

YENİ BABALARIN PSİKOLOJİSİ

yeni babaların psikolojisiYeni doğum yapmış annelerde görünebilecek bir takım psikolojik sorunların benzerleri yeni baba olmuş kişilerde de görülebilir. Çünkü yeni bebeğin dünyaya gelişinden sonra annede olduğu kadar babada da bir takım belirtiler görülür.

Bir babanın en önemli görevlerinden birisi çalışıp evin geçimini sağlamaktır. Bu aslında tüm dünyada genel geçer olarak kabul edilen bir şeydir. Yeni bir çocuğun doğumu her ne kadar büyük bir sevinç, neşe ve gurur kaynağı olsa da beraberinde bir takım sıkıntıları da getirebilir. Bu sakıntıların başında da maddi sıkıntılar gelir.

Gerçekten de bir bebeği büyütmek maddi olarak kolay bir durum değildir. Onun beslenmesi, temizliği, bakımı, sağlık kontrolleri için harcanacak para bir evin ekonomik bütçesini olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla bu süreçte babalar kendileri daha zorlu bir durumda hissedebilirler. Çeşitli maddi kaygılar yaşanır. Bu babayı strese sokar. Hele annenin de mevcut durumdan dolayı işten çıkması ailenin gelirlerinin azalması anlamına gelecektir. Bu durumda aile bir takım ekonomik sıkıntılar yaşayabilir. Fakat yine de doğumdan aylar öncesinde bu gibi durumları iyi planlamak ve birikim yapmak aileyi bu süreçte daha da rahat ettirecektir.

Doğum sonrasında babaları olumsuz etkileyebilecek durumlardan birisi de eşiyle olan ilişki durumunun değişmesidir. Doğumla birlikte anne bütün ilgisini bebeğine verir. Vaktinin çoğunu bebeğiyle geçirir. Bundan dolayı baba kendini bir kenara itilmiş ve yalnız hissedebilir. Tabi babanın kendisini böyle hissetmemesinde anneler de bazı önlemler almalıdır. Fakat babalar da bilmelidirler ki böyle bir durum gayet normaldir. Sadece kendi başlarına gelen bir durum değildir. Bunu böyle bilmek babayı rahatlatacaktır. Diğer yandan babanın da anne ve bebek arasına katılmasını sağlayacak bazı önlemler alınarak babanın kendisini unutulmuş ve dışlanmış hissetmesini önleyecektir. Bebek bakımı, temizliği, beslenmesi v.b.

Bir bebeğin doğuşuyla birlikte ailenin düzeni de değişir. Bu düzen o ana kadarki yaşamın değişmesi anlamına gelir. Bu da o ana kadar hareketli bir yaşam sürmüş babalar için olumsuz bir durum yaratabilir. Çünkü artık bir bebek dünyaya gelmiştir. Her şeyin odağında o vardır. Tüm dünya bebeğin etrafında döner. Bununla birlikte eşlerin akşamları birlikte gittikleri sinemaların ve tiyatroların sayısı azalır. Hatta bir süre hiç gitmezler. Hafta sonu gezmeleri azalır. Birlikte bir konsere gitmekte zorlanırlar. İşte tüm her şey dönüp dolaşıp bu sürecin kendine has olan doğasını kabullenmeye dayanıyor.

Evet, ailenin tüm yaşamı değişiyor. Fakat bu demek değildir ki yaşamı hepten es geçmek gereksin. Eğer eşler akşam sinemaya gidemiyorsa televizyonda güzel bir filmi baş başa seyredebilirler. Ya da güzel bir dvd film alıp seyredebilirler. Bebek akşam uyuduktan sonra güzel bir müzik cd’ sini sakin bir moda dinleyip huzur bulabilirler. Yeter ki eşler yeni bir bebekle ortaya çıkan yeni durumu kabullensinler ve çabucak bu yeni duruma uyum sağlasınlar. Bu erken uyum sağlama durumu hem anneyi hem de babayı psikolojik olarak ayakta tutacak önemli bir güçtür.

Yayınlanma Tarihi : 07.10.2011

4514

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim