Haberler

Makaleler

YENİ BABA OLANLAR İÇİN

yeni baba olanlar içinBütün baba adayları eşlerinin 9 aylık hamilelik dönemleri içinde sabırsızlıkla baba olmayı beklerler. Babalık da aslında annelik kadar önemli bir görevdir. Aslında babalık görevleri bir eşin hamilelik dönemi boyunca da vardır. Çünkü bir baba adayından, eşinin hamilelik dönemi boyunca yanında olması, ona psikolojik olarak her türlü desteği vermesi, onun duygularını anlayıp hak vermesi, ona yardımcı olması v.b. birçok sorumluluk beklenir. Bebeğin doğumuyla birlikte bir babanın da babalık görevleri daha artar ve daha da somutlaşır.

Artık günümüzde babalardan çalışıp eve para getirmenin dışında da görevler üstlenmesi isteniyor. Eski kalp yargılar zaman içinde değişmeye başladı. Bir babadan artık bebek bakımı konusunda da görevler üstlenmesi beklenmektedir. Yapılan birçok araştırma ve anket çalışmasında eşler kocalarından bu yönde talepleri olduğunu belirtmiştir.

Çünkü eşlerin de kafalarındaki anne ve baba görevleri kesin çizgilerle birbirinden ayrışmıyor. Kadınların iş yaşamında ve sosyal yaşamda daha aktif hale gelmesiyle birlikte bu anlayış ta yani babanın sadece para kazanıp eve para getirme görevi de değişikliğe uğradı. Artık babalar da bir işte çalışmanın yanında evde bebek bakımı konusunda eşlerine yardım etmektedirler.

Bebeğin altının değiştirilmesi, kıyafetlerinin değiştirilmesi, banyosunun yaptırılması, dışarıda gezmeye çıkarma, bebeğin beslenmesi, uyutulması gibi birçok konuda artık babalar da aktif görevler alıyorlar.

Aslında bu durumu kesinlikle babalar için oldukça olumlu bir gelişme olarak görmeliyiz. Çevremizden gördüğümüz kadarıyla da babalar bu durumdan hiç de şikayetçi değiller ve bebeklerin büyümesinde aktif olarak görev almak istiyorlar.

Bilimsel araştırmalar da bebeğin büyüyüp olgunlaşmasında, her açıdan gelişmesin de babalarında önemli bir rolü olduğunu gösteriyor. Evde babasının aktif olarak ilgilendiği bebekler daha sağlıklı bir ruh haline sahip oluyorlar. Baba şefkati bebeklerin ilerdeki psikolojik sağlıkları konusunda oldukça önemli bir role sahip. Ayrıca bu tarz aktif ilgilenmeler bebeklerin gelişimleri konusunda da olumlu sonuçlar veriyor.

Diğer yandan bebekle aktif olarak ilgilenen babaların bebeğe bağlanması daha kuvvetli oluyor. Böyle babalar kendilerini anne ve bebekten oluşan grubun içinde hissediyorlar ve dışlanmışlık hissinden kurtuluyorlar. Ayrıca babanın bebekle ilgilenmesi annenin de oldukça yükünü hafifletiyor. Bu özellikle çalışan anneler için büyük bir avantaj teşkil ediyor

Bir bebek büyütmenin ne kadar önemli ve kutsal bir görev olduğunu biliyoruz. Fakat bebek büyütmek bir o kadar da zor ve meşakkatli bir süreç demek. Bu süreçte annelerin bebek bakımından yoruldukları, bitkinliğe düştükleri zamanlar oluyor. Hatta bazı durumlarda kadınlar tükenmişlik sendromuna bile girebiliyorlar. Bu durum dışarıda bir işte çalışan annelerde daha sık bir şekilde gösteriyor. Dolayısıyla babanın bebek bakımına aktif olarak katılması anneyi de rahatlatan bir etken oluyor.

Bebeğin büyümesi sürecinde babaların böyle bir anlayışta olarak annenin yanında olması ve ona destek olarak empati kurması çok önemli. Ayrıca böyle bir durum daha mutlu ve sağlıklı iletişimin olduğu aileleri de yaratıyor.

Yayınlanma Tarihi : 04.10.2011

4937

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim