Haberler

Makaleler

YENİ ANNELER İÇİN RUH HALİNE İYİ GELEN BESİNLER

yeni annelerin daha iyi hissetmesine yarayan besinlerYENİ ANNELER İÇİN RUH HALİNE İYİ GELEN BESİNLER

Doğum sonrasında ilk birkaç ay anneler kendilerini psikolojik olarak iyi hissetmeyebilirler. Lohusalık depresyonu denen bu durum genelde yaygındır. Annenin vücudu doğum sonrasında toparlanmaya başlar. Hormonlar hızlı bir dönüşüm içindedir. Ayrıca ailenin yeni üyesi ile birlikte yaşamda da bir takım değişiklikler olacaktır. Tüm bunlar yeni anneleri bitkin, huysuz ve endişeli yapabilir.

Elbette ki yeni anneler bu ruh halinin üstesinden gelmek için enerji veren ve ruh halini iyileştiren tarzda beslenmek durumundadırlar. Sağlıklı ve düzenli beslenmek buna oldukça katkı sağlar.

1. Omega 3 içeren besinler tüketilmelidir

Yapılan araştırmalarda doğum sonrasında annelerin omega 3 içeren besinler tüketmelerinin ( özellikle balık ve bazı kuruyemişler ) onların depresyon gibi sorunlarının çözümünde oldukça katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu tür besinler yeni anneler arasındaki lohusalık depresyonu vakalarının görülme sayısını azaltabilmektedir.

Alabalık, keten tohumu ve ceviz beyin fonksiyonları üzerinde olumlu bir etki göstererek depresyon konusunda yardımcı olmaktadır. Yumurta da ayrıca iyi bir seçenek olabilir.

Eğer omega 3 içeren besinlerin tüketimi konusunda bir sorun veya eksiklik varsa hekim tavsiyesiyle omega 3 desteklerinden de kullanılabilir. Bu destekleri mutlaka tavsiye edilen şekliyle kullanmak gerekir. Çünkü doz aşımlarında ishal, şişkinlik ve mide bulantısı gibi yan etkiler oluşturabilir.

2. Protein alımına önem verilmelidir

Doğum sonrasında ruh halini geliştirmek için beslenmede yeterli düzeyde protein alımı yapmak gerekir. Süt ve süt ürünleri, yumurta, yağsız et ( kırmızı et, tavuk, hindi ), balık gibi protein zengini besinler bu konuda faydalıdır.

3. Bol sıvı tüketilmelidir

Vücutta sıvı yetersizliği ruh halini de olumsuz etkileyebilir.  Gerçekte bitkinlik ve endişe gibi durumlar da orta düzeydeki bir sıvı yetersizliğinin belirtileridir. Günde ortalama 8 – 10 bardak su içmek gerekir. Su içmek için de susamayı beklememek gerekir. Bu durum emzirmenin başladığı ilk zamanlar için özellikle önemlidir. Çünkü emzirme annenin daha fazla susamasına yol açar.

4. Alkolden uzak durulmalıdır

Alkol depresyonu tetikler. Bu yüzden doğum sonrasında alkolden uzak durmak gerekir. Alkolün uyku problemlerine de yol açabileceğini bilmek gerekir. Ayrıca annenin bebeğini daha iyi beslemesini ve iyi bir bakım sağlamasını da engelleyebilir.

5. Kafein alımı azaltılmalıdır

Günde bir 1 – 2 fincan kahve ve çay tüketilebilir. Fakat gün boyunca süreli çay ve kahve tüketimi uyku problemlerine yol açarak, uykusuz geceler geçirilmesine nende olabilir. Yeterince uyumayan kişi sinirli ve bitkin hisseder. Emziren annelerin özellikle bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Çünkü bebek üzerinde de olumsuz bir etki yapabilir.

6. Tatlı olarak siyah çikolata denenebilir

Yapılan araştırmalarda siyah çikolatanın beyindeki serotonin hormonu seviyesini artırarak ruh halini geliştirdiğine dair bulgular elde edilmiştir. Siyah çikolata beyinde mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonu seviyesini de olumlu yönde etkilemektedir.

7. İştah kaybına dikkat edilmelidir

İştah kaybı lohusalık depresyonun bir işareti olabilir. İştah kaybının ruh hali bozukluklarında da rolü olabilir. Kan şekerini dengede tutmak için yeterli ve düzenli beslenmeye ihtiyaç vardır. Kan şekerinin dengede olmaması ruh halini olumsuz etkileyebilir. Eğer bir iştahsızlık problemi varsa hekime danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 08.08.2012

8879

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim