Haberler

Makaleler

YENİ ANNE VE BABALARA UYKU TAVSİYELERİ

yeni anne babalara uyku tavsiyeleriYENİ ANNE VE BABALARA UYKU TAVSİYELERİ

Uyku yaşamdaki en temel konulardan birisidir. Bebek sahibi anne ve babalar için uyku çok daha önemli ve dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Çünkü uyku düzeni bir bebeğin doğmasıyla birlikte değişikliğe uğrar. Uykusuz gecelerin sayısı artar. Daha az uyunur. Tüm bunlar bir insanı hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkiler.

Fakat alınacak bazı önlemlerle uyku konusunda daha fazla ilerleme kaydetmek ve daha uzun, kaliteli uyku uyumak mümkündür. Aşağıdaki öneriler bu konuda yardımcı olacaktır.

1. Özellikle akşama doğru ve akşam saatlerinde kafein, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tüm bu faktörler özellikle bu saatlerden itibaren uykuya geçmeyi zorlaştırır. Kafein sadece çay ve kahvede değil aynı zamanda çikolatada da bulunmaktadır. Bu saatlerde mümkün olduğunca çikolatayı da tüketmemek faydalı olur.

2. Egzersiz yapmak daha iyi ve kaliteli uyku için faydalıdır. Fakat egzersizi uykudan en az 3 saat öncesine kadar bitirmiş olmak gerekir. Çünkü egzersizle vücut oldukça hareketlenmiştir. Vücudun dinlenmeye ve sakinleşmeye ihtiyacı vardır. Aynı zamanda rahatlama tekniklerinden de yararlanmak uykuya yardımcı olur.

3. Yatak odası rahat, sakin, sessiz ve ışıktan arındırılmış olmalıdır. Ayrıca uyunulan odanın sıcaklığı da normal düzeyde olmalıdır.

4. Gün içinde 30 dk lık bir şekerleme hafızayı güçlendirir, daha canlı tutar ve yorgunluk belirtilerini hafifletir. Fakat gün içindeki uyku süresini çok uzun tutmamakta fayda vardır. Çünkü gündüz çok uzun süre ile uyumak gece uykusunu olumsuz etkiler

5. Bebek için uyku rutini oluşturulduğu gibi ebeveynler kendileri için de düzenli bir uyku öncesi rutini uygulayarak gece uykularına yardımcı olabilirler. Uyku öncesi sıcak bir banyo, odaya lavanta kokusu, sıcak bir süt veya bitkisel bir çay, kitap okumak uykuya hazırlanmak için etkili yöntemler olabilir.

6. Eğer yine uykuya geçmede zorluk yaşanıyorsa yatakta 30 dk dan fazla beklememek gerekir. Yataktan kalkıp başka bir odaya geçmek, orada kitap okumak, güzel bir müzikle sakinleşmek ve uykulu hissedince tekrar yatmaya gitmek gerekir.

7. Gece beslenme alışkanlığı bırakılmalıdır. Akşam yemeğinde ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 01.11.2012

3734

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim