Haberler

Makaleler

YEMEK YERKEN SORUN ÇIKARAN ÇOCUKLAR

yemek yerken sorun çıkaran çocuklarÇocukların en önemli özelliklerinden birisi yermek yerken annelere sorun çıkarmalarıdır. Yemek konusunda gayet uysal olan ve bir annenin istediği her şeyi yapan çocuk sayısı azdır. Genelde çocuklardaki bu tutum 2-3 yaş aralarında daha yoğundur. Hatta bazı çocuklar yemek konusunda annelerini bıktırabilirler. Kimisi yemek yemek istemez, kimisi zamanında yemez, kimisinin bazı yiyeceklere karşı olumsuz bir tavrı vardır, kimisi abur cubur yemeyi sever, kimisi oyun oynarken oyuna ara verip yemeğini yemez.

Belki de bazı çocuklar annelerini bu şekilde kızdırmaktan da zevk alıyor olabilir. Tabi çocukları bu yemek konusundaki tavırlarından vazgeçirmek zor olsa da alınacak bazı önlemlerle çocuğu yemek konusunda daha az sorun çıkarak birisi haline döndürebilirsiniz.

Alınacak önlemlerden bir tanesi çocuğa acıktığı zaman yemek yedirmektir. Aç olmayan bir çocuğa yemek yediremezsiniz. Karşı bir tepkiyle karşılaşırsınız. Ayrıca çocuk için düzenli öğün saatleri belirlemek gerekir. Ve yemeklerini o saatlerden vermeniz daha az sorunla ve itirazla karşılaşmasına yardımcı olur. Diğer taraftan çocuğun acıkmasını da beklemek gerekir.

Eğer çocuğun sabah, öğlen ve akşam yemeklerini belli saatlerde ve arada düzenli aralıklarla veriyorsanız bunu devam ettirin ve bu düzeni koruyun. Çocuk ayrıca acıktığı zaman da bunun belirtilerini size gösterecektir.

Çocuğa yemek yedirirken ortamınız müsait olsun. Yani çocuğun tamamen yemeğe odaklanması gerekir. Onun için onu yemek yerken dikkatini kaçıracak şeylerin olmamasına dikkat edin. Mesela oyuncaklarla dolu bir oda, televizyondaki bir çizgi film çocuğun dikkatini kaçırabilecek şeylerdir. Bazı çocuklar yemek yerken yanlarında çok sevdiklerini bir eşyanın da olmasını isterler. Bu durumda çocukla anlaşma yapın ve o sevdiği eşyanın sadece onun yanında durabileceğini söyleyin. Yemek yerken başka bir şeyle meşgul olmasına izin vermeyin. Bu anlamda yemek için en uygun mekan mutfaklar olabilir. Mutfakta çocuğun dikkatini kaçırabilecek dış etkenler pek yoktur.

Yemek yerken çocuğunuza sürprizler de yapabilirsiniz. Mesela çocuk için zararlı olmayacak ve onun sevdiği yiyecekleri de sürpriz olarak masaya koyabilirsiniz. Ayrıca mesela su içeceği bardağı daha güzel desenli bardaklarla değiştirmek, ilgisini çekebilecek kaşık ve çatal kullanmak v.b. değişik ve yaratıcı şeyler yapabilirsiniz.

Bazı çocuklar diğer çocuklardan daha az yemek yiyebilir. Bazıları diğerlerine göre daha çabuk doyabilir. Fakat unutulmaması gereken bir kural şudur. Bu gibi durumlarda daima çocuk için besleyici değeri olan şeyleri vermeye çalışın. Çocuğunuz az yemek yese de hiç değilse bu besleyici gıdalarla aradaki farkı kapatmaya çalışacaktır. Bundan dolayı da az yiyen çocuğunuz için et, balık, peynir, bezelye, fasulye, süt, yumurta gibi besinleri vermeyi ihmal etmeyin. Bu besinlerin kalori ve protein değerleri yüksektir.

Yemek konusunda sorun çıkaran çocuklar konusunda çok fazla katı olmamak da gerekir. Yani çocuğa her zaman besleyici değeri yüksek besinleri vermeye devam edin. Fakat bazen de sürprizler yapıp belki pek sağlıklı olmasa da beğendiği tatları da ona yedirebilirsiniz. Bu yemek konusunu daha zevkli hale getirmenize yardımcı olur. Fakat bu gibi besinleri her zaman vermeyeceğiniz konusunda çocuğunuzla tabiî ki anlaşmış olmanız gerekir. Yoksa sürekli bu tür şeyleri isteyecektir.

Çocuğunuza her zaman aynı yemekleri vermeyin. Bu yemekleri besleyici oldukları sürece çeşitlendirin ve zenginleştirin. Bu şekilde çocuk da farklı tatları deneyecek ve diğer besleyici gıdalar da alışacaktır. Çünkü sürekli aynı şeyleri yemesi onun bu yiyeceklerden sıkılmasına ve size yemek yerken sorun çıkarmasına da yol açacaktır. Yemek aralarında mümkün olduğunca çocuğa abur cubur vermeyin. Aralarda da vereceğiniz yiyecekler olabildiğince besleyici olsun. Bu ara öğünlerde midesini çok fazla yedirerek şişirmeyin. Bu sefer ana öğünlerde yemek istemeyecektir.

Bazı çocuklar besleyici değerleri yüksek olsa bile bazı yiyeceklere karşı antipati duyarlar. Bu yemekleri yemek istemezler. Bu durumda yapabileceğiniz şey, bu besinlerden bir miktar sevdiği yiyeceklerin içine katmaktır. Böylelikle bu besinlerden de alması gereken vitaminleri almış olacak ve normalde sizin yediremeyeceğiniz besinleri de bu şekilde yedirmiş olacaksınızdır. Ayrıca besleyici yiyecekler arasında çocuğa çeşitli alternatifler sunup hangisini seçeceğine karar vermesi de iyi bir yöntem olabilir. Böylelikle yemek konusunda daha az itiraz gelecektir.

Yayınlanma Tarihi : 25.07.2011

5619

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim