Haberler

Makaleler

YEME KONUSUNDA SORUN ÇIKARAN ÇOCUKLAR

yeme konusunda sorun çıkaran çocuklarÇocuklar tamamen katı gıdalara geçtikten sonra yemek konusunda annelerine sorun çıkarabilmektedirler. Aslında bu özellik hemen hemen her çocukta olabilecek şeyler. Çünkü çocuk ilk altı ay süreyle sürekli anne sütüyle beslendi. Sonraki altı aylık dönemde ise anne sütünün yanında ek gıdalar almaya başladı. Sonrasında yani 1 yılla birlikte tamamen katı gıdalara geçiş yapıyor.

Yani çocuğun 1 yıl boyunca yemek konusunda oluşturmuş olduğu bir düzen bulunuyor. Ve bu düzen 1 yıldan itibaren değişiyor. Yemek konusundaki bu tür karşı çıkmalar ve sorunlar normal kabul edilir. Tabi bu sorunları minimum düzeye indirmek yine anne ve babaların özellikle de annenin elindedir.

Çocuklar belli bir tür yemeyi çok seviyor ve belli bir tür yemeyi hiç sevmiyor olabilirler. Örneğin patatesi çok seviyor ama makarnayı hiç sevmiyor olabilir. Bu durumda ilk yapılması gereken şey çocuğa hiç baskı ve zorlama yapmadan makarnayı sevdirmenin ve yedirmenin yollarını bulmaktır. İlk yapılması gereken çocuğa örneğin patatesi verirken yanında makarna koyun. İlk seferinde yemiyorsa telaşlanmayın. Bunu tekrarlayın.

Çünkü çocuklar özellikle 1 yaşlarından itibaren artık kendilerine has zevkler geliştiriyorlar. Kendilerine has bir stil geliştiriyorlar. Belki bu seçimleri kendileri için doğru olmayabilir. İşte çocuğu doğruya yönlendirecek yine anne ve babası olmalıdır. Bir çocuğun makarnadan alabileceği besin değerleri vardır. Eğer makarnayı tek başına yemeyi reddediyorsa bu sefer örneğin patatesi püre haline getirerek içine de küçük makarna parçalarını karıştırın ve her ikisini püre halinde verin. Böylelikle makarnadan alması gereken vitamin değerlerini alacaktır.

Bir çocuğu tamamen sütten kesip katı gıdalara geçirmek de hemen olmayabilir. Bir takım sorunlar çıkabilir. Bazen çocuğun katı gıdalara karşı tepkisi başka nedenlerden de olabilir. Çocuğun bir rahatsızlığı var ise, diş çıkarıyorsa katı gıdaya karşı tepki gösterebilir. Dolayısıyla bu konuda büyük sorun yaşıyorsanız çocuğu bir de hekime göstermenizde fayda olabilr.

Çocuk eğer bir yiyeceğe karşı çok tepkiliyse ve hiçbir şekilde onu almıyorsa bu sefer onu kesinlikle zorlamayın ve başka alternatifler üretin. Örneğin çocuğun hoşlanabileceği ve o yemediği yiyeceğin yerini tutabilecek yiyecekleri önerin. Böylelikle çocuğun o yemediği yiyecekten alacağı vitamin ve mineralleri başka gıdalardan almasını sağlamış olursunuz.

Üstelik çocuklar belli bir döneme kadar genelde standart şeyleri yediği için belli bir dönemden itibaren her yemeği öyle hemen kabul etmeyebilir. Yemeye itirazlar edebilir. Bu da gayet doğaldır. Örneğin bazı çocuklar vardır ki tatlıya aşırı derecede düşkündür. Fakat diğer sebze türü şeyleri yemek istemez. Bu aslında öğrenmeyle ilgili bir şeydir. Çocuk eğer tatlı şeyleri yemeye çok fazla alıştırıldıysa sonrasında sebze türü yiyecekleri kabul etmesi zaman alabilir. Bu konuda zamana da ihtiyaç vardır

Onun için yapılması gereken bebeğe ek gıdalar verilmeye başlanınca mümkün olduğunca bu ek gıda menülerini çeşitli tutmak gerekir ki sonrasında çocuğun bu gıdaları kabul etmesi kolay olsun. Yani bir çocuğun tatlı gıdalara aşırı düşkünlüğü ve kendisi için faydalı olacak diğer gıdaları reddetmesi alışkanlıkla ilgili bir durumdur. Ayrıca çocuğa tatlı gıdalar verirken de onun için faydalı olabilecek doğal tatlı gıdaları vermek çok önemlidir.

Bir de bazı çocuklar vardır ki bazı yiyeceklere karşı hem psikolojik hem de fiziksel olarak tepki verirler. Bazılarında besin alerjisi denilen durumlara bile rastlanmaktadır. Bu durumda o verilen gıdayı bir süre vermeyi kesmek gerekir. Böylelikle bu alerjik durumun o verilen gıdadan olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca bu konuda çocuğu bir hekime gösterip bu alerjik durumun gerçekten o besinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı test edilebilir.

Eğer bir çocuk bir yiyeceği reddediyorsa o yemeyi hiç vermemek de yanlış bir durumdur. Bunu vermenin çeşitli yolları aranmalıdır. Çocuk onu reddederse onu zorlamadan yine birkaç kez vermeye çalışın. Yine olmazsa o yiyeceği bir süre hiç vermeyin. Sonra yine deneyin. Çünkü çocukların yemek konusundaki zevkleri zaman içinde çeşitlilik gösterebilir. Bir yiyeceğe karşı tepkili olan çocuk daha sonra bu yiyeceği kabul edebilir. Belli bir tür yemeyi sürekli reddeden bir çocuk için ise o yemeği başka yemeklerle karıştırarak verilebilir.

Tabi bir çocuğun zihinsel ve fiziksel yönden sağlıklı gelişimi için önemli olan zengin içerikli vitamin ve mineral değeri yüksek gıdaları almasıdır. Çocuğunuz için bu konuda gerçekten bir sorun varsa yani çocuğunuz alması gereken şeyleri yeterince almıyorsa çocuğunuzun hekimiyle konuşup bu konuda neler yapabileceğini görüşebilirsiniz. Belki hekiminiz ek vitamin kaynakları önerebilir.

Diğer yandan çocuğu yemek yeme konusunda cesaretlendirmek, yediği zaman onu övmek çocuğu da bu konuda motive edecektir. Ayrıca çocuğu katı gıdalar tamamen alıştırmak ve bu konudaki çeşitli sorunları gidermek için de ek önlemler alınabilir. Mesela yemeği çocuğa kaşıkla yedirmek, çocuğun eğer yapabiliyorsa kendi kendine yemesine fırsat tanımak, yerken kesinlikle artık biberon kullanmamak çok önemlidir. Çünkü biberon çocuğa emzirilmeyi yani anne sütünü çağrıştırır. Bu da çocuğun katı gıdalara geçişini zorlaştıran ve geciktiren bir etkendir.

Dekorasyon, ev ve kadın ürünlerinde %70'e varan indirim

Yayınlanma Tarihi : 20.10.2011

4279

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim