Haberler

Makaleler

YEDİĞİNİZ BESİNLER NE KADAR GÜVENLİ?

yediğiniz besinler ne kadar güvenliBesin güvenliği kim olursa olsun oldukça önemli bir konudur. Tabi özellikle hamile bayanlar, bebekler ve bebekli anneler için konu daha önemli hale gelir. Güvenli olmayan besinler anne ve bebeğe zararlı yönleri vardır ki bu hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokar. Dolayısıyla yenilen yiyeceklerin güvenliğine de azami ölçüde dikkat etmek gerekir. Peki gıda güvenliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Besin güvenliğinden önce kendi güvenliğimizi sağlamak zorundayız. Bu da kendi temizliğimize dikkat etmemiz gerektiğini bize hatırlatır. Yemek yaparken önce ellerimizi sabunla çok iyi bir şekilde yıkamalıyız ki kirli ellerdeki bakteriler yiyeceklere karışmasın.

Ayrıca yediğimiz besinlerin temizliğine de önemle dikkat etmek gerekir. Onları bol suyla yıkadıktan sonra pişirme aşamasına geçmek sağlık açısından önemlidir.

Meyveleri de bol su ile yıkamak gerekir. Bazıları karpuz ve kavun gibi meyveleri yıkamadan kesmeye ve yemeye başlar. Bu aslında yanlış bir davranıştır. Karpuz ve kavun gibi meyveleri de kesmeden önce iyice bir yıkamakta fayda vardır. Özellikle konu bebekler olunca daha dikkatli olmak gerekecektir. Çünkü bebeklerin vücut sistemleri biz yetişkinler kadar bakterilerle mücadelede kuvvetli değildir.

Yiyecekleri satın alırken onların üretim tarihine ve son kullanma tarihlerine de dikkat etmek bir güvenlik önlemidir. Son kullanma tarihi geçmiş gıdaları tüketmemek gerekir. Çocuğa peynir yedirirken yumuşak peynirlerden ziyade sert peynirleri yedirmekte fayda vardır. Yiyeceklerdeki küflenmeye dikkat edilmeli ve en ufak b,r küf durumunda o yiyecek atılmalıdır. Bundan dolayı yiyecekleri çok uzun süre saklamamak, hemen tüketmek, saklanacak ise de uygun koşullarda ve kısa sürelerle saklamak da yiyeceklerin tazeliği, güvenliği ve sağlığı açısından önemlidir.

Marketlerden alınacak kavanozlanmış yiyeceklere karşı da dikkatli olmakta fayda vardır. Yine bunların son kullanma tarihlerine bakılmalıdır. Kavanozların ya da yiyeceğin depolandığı kutunun çatlamış, delinmiş, kırılmış, açılmış olmaması gerekir.

Artan yiyecekleri genelde bebeklere vermemekte fayda vardır. Ama yine de verilmesi gerekiyorsa bu artan yiyeceklerin uygun koşullarda buzdolabında saklanmasında fayda vardır. Artan yiyecekleri dışarıda saklamayın ve ağzını mutlaka kapatın. Aksi halde bu tür yiyeceklerde çeşitli zararlı bakteriler üreyecektir.

Yiyecekleri sakladığınız buzdolabının iç ısılarını da iyi ayarlamak gerekir. Buzdolabının dondurucu kısmı 18-20 derece civarında, yiyecekleri koyduğunuz orta ve alt kısım ise 3-4 derece civarında olmalıdır. Pişirilmemiş etleri buzdolabında fazla bekletmemek gerekir. Gerçi diğer besinler için de bu böyledir. Pişirilmemiş etler buzdolabında en fazla 4-5 gün beklemelidir.

Bunlardan da anlaşılıyor ki yiyecekleri satın alırken az az ve hemen tüketilecek şekilde almak daha faydalı olacaktır. Yiyecekleri çok alıp depolamanın gıda güvenliği bakımından çok faydası yoktur. Çünkü yiyecekleri depolarken her ne kadar güvenlik önlemlerine dikkat edilse de bazı gözden kaçan durumlar olabilir. Onun için besinleri fazla bekletmeden zamanında tüketmek doğrusudur.

Dondurucuda bulunan et ve balık gibi yiyeceklerin çözülmesi için onları kendi kabının veya poşetinin içinde su altına bırakıp çözülmesini, sağlamak gerekir. Yiyeceklerin kendi haline çözülmeye bırakılması yine gıda güvenliği açısından sorun doğurur.

Mutfakta özellikle et, balık gibi hayvansal gıdaların temizliği ve kesimi ile uğraştıktan sonra yine ellerin çok iyi yıkanması, bu etlerin değdiği yerlerin çok iyi temizlenmesi temizlik açısından gerekli bir durumdur. Aksi halde çok çabuk bakteriler üreyebilir. Yine etlerin gayet iyi pişirilmesi gerekir Etlerin içinde pembe bölümler var ise bu o etin içinin iyi pişmediğini gösterir. Etleri temizlerken ve keserken kullandığınız kapla, pişirdikten sonra onları koyduğunuz kaplar farklı olsun. Aynı kabı kullanmayın. Özellikle küçük çocuklara az pişmiş, çiğ besinleri vermemek gerekir. Çocuğun içeceği sütün de pastörize edilmiş olması gerekir.

Dışarıda yemek yerken de oldukça dikkatli olmalı, yemek yenilen ortamın iç ve dış temizliği çok önemlidir. Ayrıca içerdeki görevlilerin temiz olmasına ve yiyeceklerin temiz ve güvenli olmasına dikkat etmelidir. Bu şartları sağlamayan mekanlarda yemek yemekten sakınmak da güvenlik açısından önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 12.09.2011

4212

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim