Haberler

Makaleler

YAZIN ÇOCUKLARDA SIVI KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN

Yazın çocuklarda sıvı kaybını önlemek içinYAZIN ÇOCUKLARDA SIVI KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN

 

Çocuklarda sıvı kaybı nasıl oluşur?

 

Yaz ayları çocuklar için daha zorlu zamanlar olabilir. Çünkü aşırI terlemeyle birlikte çocuğun vücudunda sıvı kaybı oluşabilir. Sıvı kaybı çocuklarda riskli bir durumdur. Bu nedenle yaz aylarında çocukların sıvı ihtiyacını iyi karşılamak gerekir.

 

Çocuklar yetişkinlere göre sıvı tüketmeyi ve özelikle su içmeyi daha az akıllarına getirirler. Özellikle oyun oynarken bunu pek düşünmezler. Bu nedenle çocukların yaz aylarında daha fazla sıvı almaları için ebeveynlerinin yardımına ihtiyaçları olur.

 

Çocuklarda sıvı kaybı riski bu nedenlerle yetişkinlere göre daha yüksektir. Sıcak yaz aylarında çabuk sıvı kaybederler ve daha az sıvı tüketmeleri vücutlarında daha çabuk sıvı kaybı oluşmasına neden olur.

 

Bebeklerde sıvı kaybı nasıl önlenir?

 

Özellikle yeni doğan bebekler vücut ısılarını normal bir şekilde düzenleyemezler. Yeni doğan bebeklerde kolaylıkla sıcak basması, sıcaktan kolaylıkla etkilenme söz konusudur. Yeni doğan bebekleri düzenli olarak emzirmek veya mama ile besleniyorsa mamasını düzenli vermek sıvı kaybına karşı önlem oluşturur.

 

Genel olarak 6 aylıktan önceki bebeklere su verilmemelidir. Bu bebekler sıvı ihtiyacı anne sütünden veya mamadan karşılayabilmektedir. 6 aylıktan daha küçük bebeklere su verilmesi su zehirlenmesi durumunu doğurabilir. Su zehirlenmesinde bebeğin kanında ağırı sulanma oluşur ve bu da bebekte nöbetlere yol açabilir.

 

12 aylık ve daha büyük çocuklarda sıvı eksikliği nasıl önlenir?

 

12 aylıktan sonra çocuklar normal olarak su içebilirler. Çocuklar dışarıda oynarken mutlaka bir su arası verilmelidir. Çünkü çabuk sıvı kaybederler ve bunun etkisi çabuk görülebilir. Çocuğun sıvı ihtiyacı için diğer meyve sularından da verilebilir. Çocuğa meyve suları ve aromalı içeceklerden verildiği zaman çocuğun günlük aldığı kalori ve şeker düzeyini de dikkate almakta fayda vardır.

 

Ebeveynlerin tatlı içecekler ve su verilmesi konusunda bir seçim yapmaları gerektiği zaman önceliği suya vermeleri iyi olur. Diğer taraftan çocuklar tatlı içeceklere karşı daha heveslidirler. Ebeveynlerin buradaki dengeyi iyi korumaları gerekir. Su çocuklar için birincil sıvı ihtiyacını giderici içecek olmalıdır.

 

Bunların yanında sıcak yaz aylarında çocukların sıvı ihtiyacını gidermek için karpuz ve kavun da iyi sulu meyvelerdir. Bu meyveler bol su içermesinin yanında besin değerleri yüksektir ve lif kaynağıdır.

Yayınlanma Tarihi : 20.08.2015

2204

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim