Haberler

Makaleler

YAYGIN ÇOCUKLUK HASTALIKLARI

yaygın çocukluk hastalıklarıYAYGIN ÇOCUKLUK HASTALIKLARI

 

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzdaki soğuk algınlığı, kulak enfeksiyonu ve mide sorunları gibi sorunlara daha yaygın rastlamış ve çocuğunuzdaki bu sorunlar hakkında oldukça tecrübe kazanmış olabilirsiniz. Fakat aşağıdaki 9 hastalık da çocuklarda yaygın görülen hastalılardandır. Bu hastalıların ne olduklarını ve belirtilerini bilmenizde fayda vardır:

 

RSV hastalığı

 

RSV açılımı Respiratuar Sinsiyal Virüs’ tür. Bir solunum yolu enfeksiyonudur. Genelde ciddi değildir. Fakat 2 yaşın  altındaki çocuklarda veya kalp hastalığı, akciğer hastalığı veya bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda akciğerlerde iltihaplanmaya neden olabilir ve zatürreye çevirebilir. RSV küçük bebeklerde yaygın olarak hastanede tedavi gerektirir.

 

RSV belirtileri: Soğuk algınlığına benzer belirtiler, bebeklerde sinirlilik ve solunum sorunları.

RSV tedavisi: RSV tedavisinde hastalığın belirtilerini hafifletmeye yönelik öneriler için hekimle görüşmek gerekir.

 

Beşinci hastalık

 

Beşinci hastalık viral bir hastalık olup 5 – 15 yaş arasındaki çocuklarda daha yaygındır. Çocukların çoğunda iyi huyludur. Orak hücre anemisi olan veya bağışıklık sistemi zayıf olan çocukları beşinci hastalık daha ağır bir şekilde etkileyebilir. Beşinci hastalık ayrıca hamile kadınlar için de riskli olabilir.

 

Beşinci hastalık belirtileri: Düşük ateş, burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtileri ve eklemlerde şişme. Bu belirtiler görüldükten sonra özellikle yüz bölgesinde genelde parlak kırmızılı döküntüler başlar ve bu vücudun diğer alanlarına yayılır. Döküntülerin gitmesi 1 – 3 hafta kadar alabilir. Bazı çocuklarda döküntüler kaşıntılı olabilir ve eklem ağırları görülebilir. Hekim belirtileri hafifletmek için çeşitli tavsiyelerde bulunacaktır.

 

El, ayak ve ağız hastalığı

 

El, ayak ve ağız hastalığı bulaşıcı olup, genelde ciddi değildir. 5 yaşın altındaki çocuklarda daha yaygın görülür. Çocuklar öksürük, hapşırma ve ciltteki içi su dolu kabarcıklar yoluyla  bulaşır.

 

El, ayak ve ağız hastalığı belirtileri: Ateş, boğaz ağrısı, iştah kaybı, ağız içinde ağrılı yaralar, cilt döküntüsü

El, ayak ve ağır hastalığı tedavisi: Hastalık genelde tedavi gerektirmeden 1 hafta – 10 gün içinde iyileşir.

 

Krup

 

Krup genelde virüslerin neden olan enfeksiyonel bir hastalıktır. Solunum sistemindeki iltihaplanmadan dolayı olur. 1 hafta veya daha kısa bir sürede geçer.

 

Krup belirtileri: Burun akıntısı, ateş, diğer soğuk algınlığı belirtileri, ses kısıklığı, özellikle gece kötüleşen havlama tarzında öksürük.

Krup tedavisi: 10 dk süreyle çocuğu buharlı banyoda tutmak iyi gelecektir. Buhar tedavi çocuğun solunumuna iyi gelir. Eğer çocuğun solunumu gerçekten kötüyse ve zorlanıyorsa veya herhangi bir şey yiyip içmiyorsa hekime danışmak gerekir. Steroidler çocuğun hava yollarındaki şişmeyi azaltmak için bazen verilebilir.

 

Kızıl hastalığı

 

Kızıl hastalığı bakteriyel bir hastalıktır. Bir zamanlar ölümcül bir hastalık olan kızıl artık günümüzde kolayca tedavi edilebilmektedir.

 

Kızıl hastalığı belirtileri: Boğaz ağrısı, kaşıntılı ve kızıl renkli cilt döküntüleri ( özellikle yüz ve boyunda ). Bu döküntüler daha sonra vücudun diğer alanlarına yayılabilir.

 

Eğer çocukta bu belirtiler görülürse hekimini aramak gerekir. Nadiren de olsa ciddi komplikasyon riski de vardır. Fakat bunları önlemek için antibiyotik tedavisi önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 09.04.2014

2888

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim