Haberler

Makaleler

YATAK PAYLAŞIMI BEBEKLERDE ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

yatak paylaşımı bebekte ölüm riskini artırıyorYATAK PAYLAŞIMI BEBEKLERDE ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

İngiltere’de yapılan bir araştırmada bebekle yatak paylaşımının bebekte ölüm riskini artırdığı belirlendi.

Söz kokusu araştırmaya göre bebekleriyle yataklarını paylayan ebeveynlerin bebeğin ölüm riskini 5 kat artırdığı belirlendi.

Beşik ölümü olarak adlandırılan ani bebek ölümleri sendromu 1 yaşın altındaki bebekler arasında en yaygın ölüm nedenlerinden birisi. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha yüksek bir orana sahip.

İngiltere’ de yapılan araştırmanın bulguları ve diğer yapılan başka araştırmalar dikkate alındığında bebekle yatak paylaşımı riskli olarak kabul edilen bir durum.

ABD ve Hollanda gibi bazı ülkelerde ilk 3 ay için bebekle yatak paylaşılmaması tavsiye ediliyor. İngiltere’de ise şu an için eğer ebeveynler sigara kullanıyorlarsa bebekleriyle aynı yatağı paylaşmamaları tavsiye ediliyor.

Yukarıda belirtilen araştırma kapsamında uykuda ölen 1472 bebek vakası incelendi. Ayrıca 4000 civarındaki bebekte kontrol grubu olarak incelendi. İnceleme sonucunda emzirilen 3 aylıktan daha küçük bebeklerde uykuda ölüm riskinin yatak paylaşımıyla daha da arttığı tespit edildi. Bu bebeklerin ebeveynleri sigara, alkol veya yasak madde kullansa da kullanmasa da yatak paylaşımının bebekte ölüm riskini artırdığı tespit edildi.

Araştırmacılar yatak paylaşımı olmazsa 3 aydan daha küçük bebekler arasında uykuda ölüm oranlarının bir hayli düşeceğini belirtiyorlar. Ayrıca yatak paylaşımı yerine oda paylaşımını tavsiye ediyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 27.12.2013

2784

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim