Haberler

Makaleler

YATAK ISLATAN ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNMALI?

Yatak ıslatan çocuğa nasıl yardmcı olunmalıYATAK ISLATAN ÇOCUĞA NASIL YARDIMCI OLUNMALI?

 

Çocuklar genelde 3-4 yaşları civarında tuvalet kontrolünü yapabiliyor hale gelirler. Yani bu yaşlarda bir çocuğun gündüz ve gece idrarını kontrol edebiliyor olması beklenir. Çünkü bu yaşlar hem fiziksel açısından he de diğer yönlerde çocuğun yeterince gelişmiş olduğu bir dönemdir. Yani genelde bu zamanlardan sonra altları pek ıslatmazlar. Fakat bazı çocuklarda bu yaşlardan sonra da yatağını veya diğer bir ifadeyle altını ıslatan çocuklar olabilir. Eğer sizin çocuğunuz da hala yatağını ıslatıyorsa evinizde alacağınız bazı önlemlerle yatağını daha az ıslatmasını sağlayabilir veya önleyebilirsiniz.

 

1. Çocuğunuzun sıvı tüketimini kontrol edin. Bunun için çocuğunuzun günlük tükettiği sıvı miktarını zamana yayın. Sabahları bunun %40 ını tüketebilir. Öğlen vakitleri yine %40 ve akşam ise %20 sıvı tüketimi olabilir. Akşamları sıvı tüketimi daha az olmalıdır. Gece yatmadan önce tüketirken sıvılar çocuğun gece yatağını ıslatma riskini artırır. Çocuğunuzun günlük ne kadar sıvıya ihtiyacı olduğu konusunda çocuğunuzun hekimine de danışarak bilgi alabilir ve doğru miktarlarda sıvı almasını sağlayabilirsiniz.

 

2. Çocuğunuza kafein içeren içecekleri mümkün olduğunca az verin. Çünkü bu içecekler diüretik bir etkiye sahiptir ve daha fazla idrar yapmasına yol açar. Buna çikolata da dahildir.

 

3. Gece çocuğunuz yatmaya gitmeden önce mutlaka tuvalete gitmesini sağlayın. Bunun alışkanlık haline getirmesi iyidir. Gece yatağını daha az ıslatır.

 

4. Çocuğunuza eğer gecenin bir vakti uyanırsa tuvalete gitmesini hatırlatın. Ya da yatağının yanında bir lazımlık da bulundurabilirsiniz.

 

5. Eğer çocuğunuz 4 yaşından büyüksek sorunu çözmesine yardımcı olun. Siz de ona yardım ederken bu konuda onun da size yardımcı olmasını isteyin. Yani sorunu birlikte çözmeye çalışın.

 

6. Çocuğunuz sabahları kuru bir şekilde uyandığı zaman onu övün, cesaretlendirin ve ödüllendirin. Ödül sistemini planlarken sürece çocuğunuzu da dahil ederek beraber planlayın. Hata yatağını ıslattığı ve ıslatmadığı günler için günlük bir çetele de tutabilirsiniz.

 

7. Çocuğunuz kazayla yatağını ıslattığı zaman kıyafetlerini ve yatak çarşaflarını değiştirme konusunda ona sorumluluk verin ve bunun için onu cesaretlendirin.

 

8. Çocuğunuz yatağını ıslattığı zaman kendinizi ve onu suçlamayın. Ceza vermeyin. Yatak ıslatma çocuğunuzun isteyerek yapığı bir şey değildir. Bu durum sona erene kadar onu cesaretlendirin, anlamaya çalışın, sevginizi gösterin ve destek olun. Çocuğunuz duygusal bir stres de yaşıyor olabilir. Bu ihtimale karı çocuğunuzu bir uzmana gösterin.

Yayınlanma Tarihi : 18.05.2015

2563

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim