Haberler

Makaleler

VAGİNA ESTETİĞİ

Kadınlar vaginal organların doğal yapısı, normal vaginal doğumlar ve enfeksiyonlar gibi fiziksel sorunlar nedeniyle oluşan değişimler sonucu kendi organlarıyla hoşnut ve barışık olmayabilirler. Bu hoşnutsuzluk cinsel ilişkilerde tatminsizliklere ve günlük hayatta bazı zorluklarla karşıya karşıya kalınmasına sebep olmaktadır. Bugünkü modern jinekolojide estetik ile sorunlar kolayca ortadan kaldırılabilmektedir. 

Kadınlarda doğuştan var olan ya da doğumsal nedenlerle vaginal bölgede bir daha geri dönüşü olmayan yapısal ve şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Vaginanın genişlemesi, arka bölgedeki yırtıklar, muayenede ele gelen çıkmalar  kadının günlük hayatını ve cinsel yaşamını bir kabusa döndürmektedir. Bu durumda kadın cinsel ilişkiden kaçar, takıntı olacak şekilde cinsel organının yapısını sık sık aklına getirerek motivasyonu bozulur, utanma, toplumdan dışlanma, sosyal bağ kuramama, eşiyle karanlıkta ilişki isteme ve anksiyeteye varan sorunlarla yüz yüze gelecektir. Kadının vaginası normal yapıda ise kendine duyduğu özgüveni artacak ve eşi veya partneri tarafından beğenilecek bu durum cinsel yaşamına olumlu yansıyacaktır.

İlişkiden kaçan, özgüven duymayan, cinsel ilişkiden haz almayan, sürekli şikayeti olan kadınların bu sorunları altında yatan esas neden cinsel organları ile estetik kaygılarıdır. Vagina genişlediğinde kadınlar yeterince cinsel ilişkiden haz alamazlar, ayrıca genişleyen ve bollaşan vagina ile idrar, dışkı ve gaz kaçırmalarıyla sıkıntı yaratmaktadırlar.

Kısaca vaginadaki bu patoloji;

* Her iki partnerin de cinsel ilişkiden haz alamaması,
* Ağrılı ilişki,
* Vagina kuruluğu (ıslak olamama),
* Gaz, gaita ve idrar kaçırma,
* Fiziksel hareketlerde kasık ve bel ağrısı,
* İdrar torbası ve bağırsak sarkmalarına neden olabilir.

Vagina estetiği lokal veya genel anestezi steril şartlar altında yapılır; yirmi otuz dakika süre alır. Eğer sistosel ve rektesol denilen bağırsak ve idrar sarkmaları eşlik ediyorsa işlem 1 saate kadar uzamaktadır. Hastanede kalış süresi 3-4 saat olup 1-2 gün içerisinde işine dönebilmektedir. Operasyon hem genişleyen vagina duvarını hem de adaledeki ayrılmalar sütür edilerek yaklaştırılıp, vagina fazlalığı çıkarılma esasına dayanır. Konulan dikiş materyalleri kendiliğinden eriyerek atılır. Bu nedenle dikiş alınmasına gerek kalmaz. 3 hafta havuz, küvete girmek ve banyo yapmak yasak olup duş alınabilir. 1 ay cinsel ilişki yasağı konur.

Vagina estetiğine gereksinim duyulan haller şunlardır:

Doğumda yapılan kötü iyileşen epizyo yeri defektleri, organın görüntü bozukluğu, gayri estetik duruş, ilişkide ağrı, hassasiyet ve vagina içine ve dışına doğru gelişen şekil bozukluğu yapan bir takım kabartılar. Cinsel organını estetik bulmayan kadınlar bikini ya da dar pantolon giymekten kaçındıkları gibi partnerlerine çıplak görünmek bile istemezler. Bu durum zamanla cinsel ilişkiden soğuma ya da takıntı gibi psikolojik problemleri beraberinde getirir. Sağlıklı ve mutlu beraberliğin yolu öncelikle kişinin kendine duyduğu özgüvenden geçer.

Cinsel organ estetiği ve vagina estetiği bilinenin ötesinde oldukça önemlidir. Partneri tarafından beğenilme kişiye özgüven ve mutluluk vermesi çok önemlidir. Bundan dolayı günümüz kadını cinsel yaşamda daha aktif rol almak için tıbbi desteğe gereksinim duyarlar.

Bollaşan ve gevşeyen vagina yeteri kadar penisi kavrayamaz, genişleyen vagina yeterince sulanamaz. Bu durum hazı azalttığından cinsel doyumsuzluğa sebep olur. Kadın özgüvenini yitirerek cinsellikten kaçmaya, cinsel yaşamdan uzaklaşmaya başlar. Cinsel problemler çiftler arasındaki ilişkiyi de zedeleyebilir.

Bugün cinsel organ estetik operasyonları özellikle vaginaplastiler (daraltma) hem kadının hem de erkeğin cinsel haz almasına mutlu birlikteliklerinin sürdürülmesini sağlamaktadır. Vaginaplasti evli, bekar, doğum yapmış ya da yapmamış her kadına (ergenliğini tamamlamış) her yaşta uygulanabilir.

Bu operasyon sonucunda;

- Cinsel yaşam hareketlenir,
- Özgüven artar,
- Cinsellikten yüksek derecede haz alma,
- Üst düzeyde motivasyon kendini yeniden keşfetme meydana gelir.

Uzm.Dr. Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
drkemalhukmen@hotmail.com
www.ozeldogum.com sitesinden sorularınız cevaplanmaktadır.
Tel: 0 222 231 0825

Yayınlanma Tarihi : 21.11.2011

5480

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim