Haberler

Makaleler

UZUN SÜRE EMZİK EMEN ÇOCUKLAR

uzun süre emzik emen çocuklarBebekler en geç 4 yaşlarına kadar emzik emebilmektedir. Diğer yandan uzmanlar bebeğin en geç ortalama 2 yaşında emzik emmeyi bırakmasının daha uygun olacağını belirtmektedirler.

Uzun süre emzik emmek bebekler için bazı olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Uzun süre emzik emen bebeklerde kulak enfeksiyonları riski artar. Bu bebeklerde konuşma becerilerinde ve dil becerilerinde gerilemeler ve sorunlar olabilir. Ağız ve diş yapısı bakımından sorunlar ortaya çıkabilir.

Esasen bebekler emzik emmeyi bir rahatlama aracı olarak kullanırlar fakat bunu zamanında bırakmalı bebeğe rahatlaması için başka alternatifler sunulmalıdır.  Öncelikle uzun süredir emzik emen bebeğinizde şu tür gözlemleri yapın. Acaba bu durum bebeğinizin ağız ve diş yapısında, sağlığında soyun yaratmış mı? Ya da bunun belirtileri var mı? Gün içinde sürekli olarak emzik emen çocuklarda bu risk fazladır.

Anneler zaman zaman çocuğu ağlamasın ve kendisini rahat bıraksın diye çocuğa emzik vererek onu emziğe bağımlı hale getirmektedir. Bu da sakıncalı bir durumdur. Eğer çocuğunuzun başka sorunları varsa bunu emzikle halletmemeye çalışın. Diğer yandan acaba sürekli emzik kullanımının çocuğun ağız yapısında, konuşma becerisinin gelişiminde olumsuz bir etkisi var mı? Kullanabileceği kelimeleri söylerken zorlanıyor mu? Ya da dili kullanmayla ilgili problemler görüyor musunuz? Eğer bu tür olumsuzluklar içeren bir durum varsa fazla zaman kaybetmeden bebeğinizi bu emzik kullanma alışkanlığından uzak tutmanız gerekir.

Bunun için mesela bebeğe gün içinde sürekli değil de ara ara emzik vermeyi deneyin. Her yerde ve her durumda emzik vermemeye çalışın. Çocuklar genelde emziği rahatlama için kullandığından dolayı ona rahatlaması için başka şeyler bulun. Canı sıkıldığında onunla ilgilenin. Aklına emzik gelmemesi için uğraşın. Onunla konuşun. Dilini kullanmasını sağlayın.

Emzik bebek için rahatlama sağladığından emziğe karşı olumlu yönde bir duygu geliştirir. Onun için onun emziğe karşı geliştirdiği olumlu duyguyu yıkmak gerekir. Mesela bunun için emziğin havasını almak iyi olabilir. Bu şekilde çocuk emziğin zaman içinde işe yaramadığını anlayıp onu bırakabilir. Evde emzik bulundurmamayı da deneyebilirsiniz.

Çocuğunuza karşı yardımcı bir tutum sergileyin. Onu ikna edici şeyler söyleyebilirsiniz. Ona artık büyüdüğünü hissettirebilirsiniz. Emzik bıraktırma sürecinde asla baskıcı olmamalısınız.
Zaten sizin telkinleriniz ve yardımınızla zaman içinde bırakacaktır. Bu hemen bir anda olacak bir şey değildir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

7774

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim