Haberler

Makaleler

ÜZÜM SUYU BEBEKLER İÇİN GÜVENLİ Mİ VE NE ZAMAN VERİLMEYE BAŞLANMALI?

üzüm suyu bebekler içinÜzüm Suyu Bebekler İçin Güvenli Mi Ve Ne Zaman Verilmeye Başlanmalı?

 

C vitamini, potasyum, folik asit ve polifenoller bakımından zengin olan üzüm suyu, adeta bir antioksidan deposudur. Bebeklerin hastalıklardan korunması ve beyin gelişimi için çok önemlidir. Bebeklikten itibaren tüketilmeye başlandığında birey ileriki yaşlarda son derece sağlıklı ve dinç olmaktadır. Bitkisel süt te denilen üzüm suyu, bebeklere anne sütünün yetmediği durumlarda verilen faydalı bir meyvedir.

 

Üzüm Suyu Bebeklere Ne zaman Verilmeli?

 

Bebeklere üzüm suyu verilmeye başlanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı, içerisinde yer alan benzoat maddesinin alerjiye denen olup olmadığı araştırılmalıdır. Üzümün kendisi değil suyu verilmeli, bebeğin boğazına üzüm kaçma riski engellenmelidir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeğe 6 aydan sonra ek gıda takviyesi başlamaktadır. Üzüm suyu da 6 aydan sonra verilmeye başlanabilir. Unutulmaması gereken şey, bebeklerde katı gıdalara geçerken meyveler ikinci sırada yer almalıdır. İl sırada sebzeler yer almaktadır.

 

Üzüm Suyu Bebeklere Nasıl Verilmeli?

 

Üzüm suyu bebeklere 6. aydan sonra ek gıda olarak az miktarlarda verilmeye başlanmalıdır. İlerleyen zamanlarda üzümün çekirdekleri çıkartılıp ezilerek püre haline getirilmeli ve o şekilde verilmelidir. İçerisinde şeker bulunması nedeni ile tatlandırıcı olarak diğer içeceklerine karıştırılabilir. Yüksek miktarlarda ve düzenli olarak üzüm suyu içirmek doğru değildir. Bebeklerin beyin ve kemik gelişimi için çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden hastalıklara karşı direnci arttırır.

 

Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

 

Üzümün ve üzüm suyunun sağlığa faydaları oldukça fazladır. Kan yapıcı özelliği ile en önemli meyvelerdendir. Antioksidan vazifesi görerek vücudu hastalıklara karşı dirençli kılmaktadır. Kansere ve kalp hastalıklarına karşı çok etkilidir. Üzüm suyunun içerisinde bolca A, B, C vitaminleri ile demir ve potasyum bulunur. Kanı sulandırdığı için kalp ve damar sağlığı açısından son derece önemlidir. Cildin yaşlanmasını engelleyen üzüm suyu, özellikle kadınlar tarafından çokça tüketilmelidir. Kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin üretilmesini sağlayan üzüm suyu, toksinlerin vücuttan atılmasında oldukça etkilidir. İçerisinde doğal şeker bulunduğundan tatlandırıcı olarak ta kullanılabilir. Yüksek tansiyon, varis ve emboli gibi hastalıklara karşı vücudu korur.

Yayınlanma Tarihi : 27.11.2016

6144

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim