Haberler

Makaleler

UYKUNUZU YETERİNCE ALIYOR MUSUNUZ?

uykunuzu yeterince alıyor musunuzUYKUNUZU YETERİNCE ALIYOR MUSUNUZ?

 

Yeterince uyumanın sağlık üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Bunun aksine yeteriz uyku ise birçok fiziksel ve ruhsal sorulara neden olabilmektedir. Araştırmalara göre gece uykusunun 7 – 8 saatten daha az olmaması tavsiye edilmektedir. Peki neden yeterince uyumalıyız, yeterli uykunun sağlık üzerindeki faydaları neler?

 

1. Yeterli uyku daha iyi bir sağlık için gerekli. İyi ve yeterli bir gece uykusu bağışıklığı geliştirerek hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır. Yetersiz uyku kalp hastalıları, kalp krizi, diyabet ve obezite gibi hastalıkların riskini artırır.

 

2. Yeterli uyku daha iyi bir cinsel yaşam için faydalıdır. Örneğin yapılan bir araştırmada uyku soruları yalan kişilerin cinsel yaşamda da sorun yaşamı riski daha yüksek bulunmuştur. Örneğin uyku sorunları yalan erkeklerde uyku eksikliği ile testosteron hormonunun düşüklüğü arasında bir bağlantı olabilir.

 

3. Yeterli uyku ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalarda yeterince uyumakla hissedilen ağrının azalması arasında bağlantı tespit edilmiştir. İyi bir uyku ağıya karşı destek bi,r ilaç gibi işlev görebilir.

 

4. Yeterli uyku kaza riskini azaltır. Örneğin trafik kazalarında uykusuz sürücülerin rolü bulunmaktadır. Aynı şekilde uykusuzluk evde veya dışarıda diğer başka kazalar için de riski artıran bir etkendir.

 

5. Yeterli uyku ruh haline iyi gelir. Uyku yetersizlikleriyle depresyon arasında bağlantı bulunmaktadır. Yetersiz uyku duygusal düzeni olumsuz etkiler.

 

6. Yeterli uyku daha iyi bir kiloya ve kiloyu kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Uyku eksikliği kilo alma riskini artırır. Çünkü uyku sorunları olan kişi örneğin güzel bir akşam yemeğinden sonra enerjisi düşük olduğu için hareket etmez. Bu da kilo almasına neden olur.

 

Ayrıca leptin hormonu da bunda rol oynar. Yeterince uyunmadığı zaman leptin hormonu düzeyi düşer. Leptin düzeyinin düşmesi yorgunluk hissine neden olur. Yorgun olan kişi kendini daha enerjik hissetmek için daha yağlı ve kalorili besinlere yönelebilir. Bu da kilo sebebidir.

 

7. Yeterli uyku hafızaya iyi gelir. Yetersiz uyuna kişilerde hafıza sorunları görülür. Unutkanlık artar. Gece uyurken beyin hafızayı pekiştirir. Yeterince uyunmadığı zaman ise öğrenilen şeyler doğru bir biçimde beyinde depolanmaz ve unutulur.

 

8. Yeterli uyku bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu konuda yapılan bir araştırmada 2 hafta süreyle 150 kişinin uyku alışkanlıları ve uyku düzenleri incelendi.  Daha sonra bu kişiler soğul algınlığı virüsüne maruz bırakıldı. Gece uykusunu 7 saat veya daha az alan kişilerde soğuk algınlığı geçirme oranı, gece uykusunu en az 8 saat alan kişilere göre 3 kat daha fazla bulundu.

Yayınlanma Tarihi : 25.04.2014

2744

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim