Haberler

Makaleler

UYKU KONUSUNDA SORUN ÇIKARAN ÇOCUKLAR

uyku konusunda sorun çıkaran çocuklarUYKU KONUSUNDA SORUN ÇIKARAN ÇOCUKLAR

Çocuklar neden uyku konusunda sorun çıkarır?

Küçük çocuklar genelde erkenden gece uykuları için yatağa girerler. Çünkü bütün gün hareketli bir zaman geçirmişlerdir ve küçücük bedenleri yorulmuştur. Artık iyi bir uykuya ihtiyaçları vardır. Ebeveynler de bir az olsun iyi dinlenmek ve sessizlik isterler.

Fakat çocuklar yürümeye başlamalarından itibaren çevresin, keşfetmek, anne ve babasıyla daha fazla birlikte olmak, onlarla eğlenceli zaman geçirmek, onların ilgisini çekmek isterler. Küçücük bedenleri gün içinde oldukça yorulsa bile akşam gece uykusunu zamanında uyuma konusunda sorun çıkarabilirler.

Kimi çocuklar da anne veya babası olmadan tek başına uyumak istemezler. Uykuya dalana kadar annesinin veya babasının yanında durmasını isterler. Esasen çocukları daha 1 yaşından önce kendi başlarına uyumaya alıştırmak gerekir.

Uyku konusunda sorun çıkaran çocuklara nasıl yaklaşmak gerekir?

Çocuğa kendi başına uyumayı öğretmek gerekir: Çocuk eğer daha yalnız başına uyumak istemiyor veya uyuyamıyorsa bu kötü bir uyku alışkanlığı olarak adlandırılabilir. Küçük çocukları erkenden bu konuda alıştırmak gerekir. Çünkü ilerde bu alışkanlığı edinmeleri daha zor olabilir.

Ebeveynlerin bu konuda yapabilecekleri en önemli şey çocukları için iyi bir uyku rutini oluşturmaktır. Uyku öncesi banyo, kitap okuma, müzik dinleme ve sonra yatak v.b. izlenecek bir sıra çocukta alışkanlığa yol açacaktır. Bu alışkanlık çocuğa uyku vaktinin geldiğini gösteren işaretler olacaktır. Bu işaretleri alan çocuk uyku vaktinin geldiğini anlayacak ve erken uyuma konusunda itirazda bulunmayacaktır.

Çocuğun oyalama taktiklerine izin vermemek: Küçük çocuklar yatağa yattıktan sonra annesini hala bırakmak istemiyor olabilir. Bunun için çeşitli bahanelerle annesini yanında tutmaya çalışabilir. Su ister, oyuncağını ister, süt içmek ister….. Belki bu isteklerden bazıları gerçekten ihtiyacı olduğun için olabilir. Fakat çocuğun bu tür oyalama taktiklerine karşı dikkatli olmak gerekir.

Yatağa gitmeden önce çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak ve yatağa yatırmadan önce bir isteği olup olmadığını sormak faydalı olabilir.

Çocuğa kabul edebileceği alternatifiler sunmak: Küçük çocuklar bağımsızlıklarının farkına varmıştır ve bağımsız hareket etmek isterler. O yüzden yatma zamanından önce uyu rutinleri sırasında çocuğa alternatifler sunmak faydalı olabilir. Örneğin hangi kitabı okuma konusunda, hangi müziği dinleme konusunda alternatifler sunulabilir. Birkaç alternatif arasından çocuğun seçim yapması sağlanabilir.

Fakat uyku konusunda alternatif sunma konusunda dikkatli olmak gerekir. Örneğin çocuğa “Şimdi yatmak istiyor musun?” şeklinde soru sorulmamalıdır. Çünkü cevabı muhtemelen hayır olacaktır. Cevabı hayır olacağı için de yatmayı kabul etmeyecektir. Bunun yerine “ Şimdi mi yatmak istiyorsun yoksa 5 dk. içinde mi yatmak istiyorsun” şeklinde alternatif sunularak sorulmalıdır. Böylelikle çocuk ebeveynin seçeneklerinden birini seçecektir. Çocuk alternatifler arasından kendisi seçim yaptığı için memnun da olacaktır.

Sakin fakat kararlı olmak: Çocukların yatma saati konusunda kararlı bir tutum sergilemek gerekir. 5 dk. içinde uyumaya gideceğini bilen çocuk belki annesinden bir 5 dk. daha isteyebilir. Buna izin verdiği takdirde bunun devamı gelecektir. Ebeveynler bu konuda kararlı olmalı fakat sakin bir şekilde çocuğa ifade etmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 19.06.2012

5220

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim