Haberler

Makaleler

TUVALET EĞİTİMİNDE BUNLARI YAPMAYIN

tuvalet eğitiminde bunları yapmayınÇocuğun tuvalet eğitimi sürecinin başarılı olması için bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Bazı olumsuz uygulamalar bu süreci olumsuz etkileyebilir. Onun için aşağıdaki şeyleri yapmama konusunda özen göstermek faydalı olacaktır.

1. Tuvalet eğitimi belli bir süreçte olur. Hemen olacak bir eylem değildir. Ve çocuktan çocuğa bu süre değişebilir. Onun için çok aceleci olmamak gerekir.

2. Çocuktan bir anda çok yüksel bir performans beklememek gerekir. Bu eğitim sürecinde başarılı olduğu dönemler olabileceği gibi başarısızlıkları da olacaktır. Bu gayet doğaldır. Bu böyle bilmenizde fayda vardır. Aksi halde yüksek beklentiler içinde olarak çocuğu da olumsuz yönde etkileyebilirsiniz.

3. Bu eğitim sürecinde asla cezaya, kırıcı sözlere, kızgınlığa yer yoktur. Bir gün tuvaletini güzelce yapan bir çocuk ertesi gün altına yapabilir. Bunlara hazırlıklı olun. Dolayısıyla çocuğun bu tür başarısız girişimlerinde hemen cezaya başvurmayın. Onu kötülemeyin. Bunlar onun cesaretini kıracaktır.

4. Tuvalet eğitimi sırasında çocuğunuza sıvı gıdalar vermeyi ihmal etmeyin. Bu onun tuvalete çıkmasına yardımcı olacak ve tuvaleti için yeni olan sistemi daha fazla denemesine imkan sağlayacaktır.

5. Tuvalet eğitimi boyunca asla baskıcı olmamak gerekir. Çocuğu yönlendirmeye, teşvik etmeye evet ama baskıya hayır. Baskıcı tavır çocuğun tuvalete karşı olumsuz duygular geliştirmesine yol açabilir. Ayrıca tuvaletini yapması konusunda da onu zorlamamak gerekir. O ihtiyaç duyacağı zaman zaten tuvaletini yapacaktır. Ayrıca bu konuda baskı altında tutulan çocuklar daha agresif ve hırçın olabilirler. Özellikle annesine karşı bir tepki geliştirebilir ve huysuz olabilirler.

6. Tuvalet eğitimini büyük bir olaymış gibi görüp çocuğu da strese sokmayın. Sonuçta bu da onun gelişiminin doğal bir parçasıdır. Bunu doğal ve sıradan bir durum olarak kabullenmek hem aile hem çocuk için daha rahatlatıcı olacaktır.

7. Her çocuk tuvalet eğitimi konusunda çok isteksizse ve bundan rahatsızlık duyuyorsa belli bir süre ara verin. Sonra tekrar başlayın.

8. Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken asla onunla inatlaşmayın. Çünkü çocuklar bu yeni duruma alışmak konusunda isteksiz tavırlar gösterebilirler. Zamanla yeni duruma alışacaktır. Sizin onunla inatlaşmanız onun konuya karşı iyice olumsuz tepki vermesine yol açacaktır.

9. Kabızlık sorunu olan bir çocuğa tuvaletini yapması konsuunda baskı yapmayın. Önce onun kabızlık sorununu gidermesine yardımcı olun.

Yayınlanma Tarihi : 10.06.2011

7976

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim