Haberler

Makaleler

TUVALET EĞİTİMİNDE BAŞARISIZLIK NEDENLERİ

tuvalet eğitiminde başarısızlık nedenleriÇocukların tuvalet eğitiminde başarılı zamanları olduğu gibi başarısızlıkları da olacaktır. Tabi bu başarısızlıklara yol açan birçok etken olabilir.

Bu etkenlerden birisi çocuğun hayatındaki olumsuz sayılabilecek etkenlerdir. Başka bir yere taşınma, çocuk bakıcısının değişmesi, yeni bir bebek, ailevi sorunlar çocukta başarısızlıklara yol açabilir.

Çocuğun tuvalet eğitimi için fiziksel ve duygusal yönden yeterli düzeyde olmaması da etken olabilir. Yani çocuğun tuvalet gelişimi için uygun gelişim dönemini beklemek gerekir ki bunun için de 2 yaş civarları uygun dönemdir.

Çocuğun gün boyu etkinliklerden dolayı halsiz ve bitkin düşmesi de tuvalet eğitiminde başarısızlığa yol açabilir. Çünkü bu tür durumlar çocuğun kendini kontrol etmesini güçleştirir. Bu kontrol güçlüğü de tuvalet alışkanlığına yansır. Dolayısıyla bu süreçte çocuğun dinlenmesine ve uykusuna dikkat etmek gerekir.

Çocukların kendilerini aşırı stres ve baskı altında hissetmeleri de başarısızlığa yol açan etkenler olabilir. Ayrıca bu gibi durumlar çocuğun olaya olan ilgisini ve motivasyonunu azaltabilir.

Ebeveynlerin tuvalet eğitimi boyunca çocuğa karşı baskıcı, cezalandırıcı bir tutum sergilemeleri de olumsuz sonuç doğuracaktır.

Bazen çocuklar oyuna o kadar dalarlar ki tuvaletlerinin geldiğini bile unuturlar. Birden tuvaletlerinin farına vardıklarında ise geç olmuş olabilir. Yani tuvalete gidene kadar altlarına kaçırabilirler.

Çocuktaki bir rahatsızlık da tuvalet kontrolünü güçleştirebilir. Bu durumdaki çocuk tuvaletini tutamayıp altına yapabilir.

Çocuğa vaktinden önce tuvalet eğitimi vermek de hem onu başarısızlığa itebilir hem de ilerdeki başarı durumunu olumsuz etkileyebilr.

Çocuğun yaşadığı ağır psikolojk travmalar da onun tuvalet eğitimini olumsuz etkiler. Bu gibi çocuklarda sık altlarına yapma eğilimi görülmüştür. Ayrıca lazımlık kullanmı ve ileri aşamada tuvalette oturarark yapma gibi davranışların olumsuz etkilendiği görülmüştür.

Çocuğa karşı ailesi tarafından ilgi eksikliği de bir etken olabilir. İlgi gösterilmeyen çocuklarda da tuvalet eğitimi sekteye uğrayabilir. Bu gibi çocuklarda sorun psikolojik bir hal alır ve ailesinin ilgisini çekebilmek içlin altlarına yapmaya devam edeebilirler. Dolayısıyla bu dönemlerde ailenin de çocuğa yeterince ilgi ve sevgiyi göstermesii gerekir.

Diğer yandan çocuğun mevcut alışkanlıkları da bu eğitim sürecinde başarısızlıklara yol açabilir. Bazı çocuklara alışkanlıklarından dolayı altlarına yapmak daha kolay ve bildik bir yol olarak görünebilir. Çünkü tuvalet ihtiyacı için lazmlığı kullanmak ve sonrasında tuvaleti kullanmak onlar için yeni ve bilnmeyen bir durumdur. Bundan dolayı çocuk bildiği yöntemi devam ettirmek istiyor olabilir.

Dolayısıyla yukarıdaki nedenleri olabildiğince minimuma indirmek çocuğun tuvalet eğitimi sürecini daha da başarılı hale getirecektir.

Yayınlanma Tarihi : 10.06.2011

6721

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim