Haberler

Makaleler

TUVALET EĞİTİMİ İÇİN İPUÇLARI

tuvalet eğitimi için ipuçlarıÇocukların tuvalet eğitimi için bazı önemli ipuçlarını bilmek, bu sürecin daha iyi geçmesine katkıda bulunacaktır. Aşağıda bu konudaki ipuçlarını bulabilirsiniz.

1. Çocuk yeni sistemde tuvalet ihtiyacı için lazımlık kullanacağı için çocuğu bu fikre alıştırmak gerekir. Lazımlığın ne işe yaradığı ve faydaları anlatılmalıdır. Bu şekilde çocuk da lazımlığa karşı motive olabilecektir.

2. Çocuğa belli bir zaman içinde büyüdüğünü hissettirmek gerekir. Yemek yeme kuralları, bardaktan su içme, oyun oynama kuralları, temizlik kuralları, düzenli olması gibi konularda onu övücü ve cesaretlendirici sözler söylemek gerekir. Bunlar onun büyüdüğünüm gösteren işaretlerdir. Aynı şekilde tuvaletini lazımlığa yapması da belli bir düzeye geldiğinin işaretleridir. Çocuğu bu konuda cesaretlendirmek gerekir.

3. Anne ve baba tuvalet eğimi konusunda bilgilerini artırmalıdır. Bu süreçte neler yağılması gerektiğini bilmeleri kendilerine büyük avantaj sağlayacaktır.

4. Ev içinde gerekli ortamı da sağlamak iyi olacaktır. Mesela bilinçli olarak çocuğun evdeki diğer kişilerin tuvaleti kullandıklarını görmesini sağlamak iyi olur. Lazımlık kullanan bir başka çocuğun lazımlık kullandığını görmesini sağlamak da iyi olacaktır.

5. Çocuğa lazımlık kullanmasını öğretmek için bunu bir oyun havasında yapmak da faydalı olacaktır. Mesela oyuncak bir bebek vasıtasıyla lazımlık kullanmasını öğretebilirsiniz. Oyuncak bebeğe lazımlık kullanmasını öğretmeye çalışan çocuk zamanla bunu öğrenecek ve bu fikre alışacaktır.

6. Diğer yandan mesela lazımlık alma işini çocukla birlikte yapabilirsiniz. Lazımlık alırken onun ne olduğunu ve ne işe yaradığını ona anlatabilirsiniz. Hatta hangi rengi almanız konusunda onun fikrini sorabilirsiniz. Lazımlığın ona ait olduğunu belirtmek için de lazımlığın üzerine büyük harflerle çocuğunuzun ismini yazabilirsiniz. Böylelikle çocuk da lazımlığı daha kolay sahiplenebilir.

7. Çocuğun tuvalet eğitimi için sinyalleri vermesini bekleyin. O sinyaller verilmeden eğitime başlamak başarısız sonuçlar doğuracaktır.

8. Tuvalet eğitimi süresince çok sıkı şeyler giydirmeyin. Yani tuvaletini yaparken kıyafetlerini kolayca çıkarabilsin.

9. Tuvaletin nasıl yapılacağı konusunda çocuğa kısa bilgiler de verebilirsiniz.

10. Çocuğunuz tuvaletini yaparken onun yanında durun. O güzelce tuvaletini yaptığı zaman onu övün.

11. Tuvalet eğitimi boyunca çocuğun altına yaptığı zamanlar da olacaktır. Bu durumlarda çocuğa kızmayın. Onu küçük düşürmeyin.

12. Eğer lazımlıkta otururken huzursuzlanıyorsa veya kalkmak için sabırsızlanıyorsa ona resimli kitaplardan okumak da onun sakinleştirebilir.

13. Tuvalet temizliğinin nasıl yapıldığını da öğretin. Hatta bunun için de yine oyuncak bebeği kullanabilir ve oyun havasında oyuncak bebeğin altını temizleyerek çocuğa gösterebilirsiniz.

14. Oturağa zamanından daha erken alıştırmanın bir faydası olmayacaktır. Çünkü erken dönemde alıştırmanın çocuğun o anki gelişim düzeyine uygun düşmediği düşünülür. Böyle bir tutarsızlıkta çocuğu haddinden fazla zorlamış olursunuz.

15. Tuvalet eğitimi için 2 yaş dönemlerini beklemek daha etkili sonuçlar doğracaktır.

16. Bazı çocuklar lazımlığa oturmamakta bir hayli direnirler. Hatta lazımlığa kaka yapmak istemezler. Bu konuda sabırlı davranmak en iyisidir. Bu süreçte çocukla inatlaşmanın hiç bir faydası olmayacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 10.06.2011

10330

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim