Haberler

Makaleler

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERİN NEDENLERİ NELERDİR?

Tekrarlayan düşük nedenleriTekrarlayan Düşük Nedir?

 

Gerçekleşen gebelik sonrası bebek 20 haftalık veya daha küçükken ya da bebeğin ağırlığı henüz 500 gram olmamışken meydana gelen iki ya da daha fazla düşüğe tekrarlayan düşük adı verilmektedir. Kalıtsal etmenler düşüğün en önemli nedeni olarak bilinir. 20 haftadan önce gebeliğin sonlanmasına ise düşük denir. Bu süreçte henüz 500 grama ulaşmamış fetusun vücuttan atılması gözlenir. Tam olarak söylenemese de gebelikte düşüğün -40 arası gerçekleştiği öngörülmektedir.

 

Çoğu kadın yaptığı erken zamanlığı düşüğü adet kanamasıyla karıştırmaktadır. Bebek ne kadar büyürse düşük ihtimali o oranda azalır. Düşük oranı ise her düşükte daha fazla artış göstermektedir.

 

Düşük Sonrası Kadın Psikolojisi

 

Düşüğün Belirtileri Nelerdir?

 

Vajinal kanama düşüğün ilk ve en önemli belirtisidir. Kanama açık ya da koyu kahverengi olabilmekte, kanama görülür görülmez doktora başvurulması gerekmektedir. Gebeliğin ilk dönemlerinde embriyonun rahme tutunmasına bağlı leke şeklinde kanamalar görülebilmektedir. Fakat kanamalara kasık ağrıları ve krampları da eklenmişse bu durum düşük habercisi olabilir. Kadında gebelik sırasında artan bir hormon olma özelliği taşıyan progesteron bazı gebelerde bağırsak ve idrar yollarında ağrılara sebep olabilmektedir. Belli aralıklarla kendini gösteren ve devamlı olarak şiddetlenen ağrılar genellikle düşükle sonuçlandığından doktora başvurmak gerekmektedir.

 

Gebelikle birlikte başlayan bulantı ve göğüslerde şişlik gibi bazı hislerin bir anda sonlanması da düşüğün belirtisi olabilmektedir.

 

Düşükleri Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

 

Tekrarlayan Düşük Neden Olur?

 

-Düşüğün en sık gözlenen sebebi genetik faktörlerdir. 23’ü anneden 23’ü babadan gelen kromozomlarda var olan bozukluk ya da dizilim hatası anne ve babada bir sağlık sıkıntısı oluşturmasa da genlerdeki bu dengesizlik düşüğe sebep olabilmektedir.

 

- Anne adayının yaşı ilerledikçe yumurta döllenme süresi uzadığı için düşük oranı artmaktadır.20 yaşında düşük oranı 9,5 iken 44 yaş ve üstünde bu oran 53,2'lere ulaşmaktadır.

 

-Baba adayının yaşı da yine düşük için önemli bir etkendir. 50 yaş ve üstü baba adaylarında genetik anomaliye rastlanma oranı yüksektir.

 

-Gebelik sırasında yapılan hafif egzersizlerin gebeliğe bir zararı olmamasına karşın vücudun aşırı ısınmasına sebep olacak egzersizler yapmak düşüğü tetikleyebilir. İlk haftalarında olan bir gebenin leke ya da kanama görmesi halinde egzersizden ve ağır iş yapmaktan kaçınması gerekmektedir.

 

-Daha önce düşük yaşamamış gebeliği normal seyrinde ilerleyen gebelerin cinsel yaşamlarında bir kısıtlamaya gitmelerine gerek yoktur. Fakat daha önce düşük yaşamış, kanama ve kasık ağrısı gibi şikâyetleri olan gebelerin özellikle ilk haftalarda cinsel aktivitelerden uzak durması gerekmektedir.

 

-Çiftlerin sağlıksız beslenmesi ve bazı vitamin eksiklikleri (B12 gibi) düşüklere sebep olmaktadır.

 

-Bağışıklık sistemi anne bebek sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Sebebi belirlenemeyen düşüklerin %60'ının bağışıklık sistemindeki bozukluklardan kaynaklandığı düşünülüyor.

 

-Rahimdeki anatomik bozukluklar da düşüğün önemli sebeplerindendir. Rahim içi yapışıklık, iki rahimli olma, rahim ağzı darlığı ve miyomlar düşüklere sebep olabilmektedir.

 

-Polikistik over sendromu, tiroid bezi hastalıkları ve şeker hastalığı gibi bazı endokrin faktörler de düşüklere sebebiyet vermektedir.

Yayınlanma Tarihi : 29.10.2017

8932

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim