Haberler

Makaleler

TATİLDE BEBEK BAKIMI

Tatilde bebek bakımıTATİLDE BEBEK BAKIMI


Yaz mevsimi tüm güzelliği ile ülkemizi sarmışken tatil planları da yavaş yavaş hayata geçmeye başladı. Ama tatil demek bebekler için hastalanma riskinin biraz daha artması demek aslında. Çünkü alışılan ve uyum sağlanan ev ortamının dışına çıkan bebekler, yetişkin bireylere göre daha hassas bünyeleri ile dış ortamın kötü etkilerine karşı daha savunmasız oluyorlar. Bu dönemde, bebeğimi nasıl besleyeceğim, hazır mama kullanacak mıyım, arkadaşlarım mutfak bulamadıkları için Milupa kullandıklarını söylemişlerdi acaba ben de mi öyle yapsam, bir de artan sıcaklarda bebek bezi bebeğimi rahatsız edecek mi, Prima bu dönem için bebeğimin cildine daha hassas davranacak özel bir tavsiyede bulunuyor mu, ayrıca bebeğimi otel odasında nasıl banyo yaptıracağım gibi yüzlerce soru da ebeveynlerin kafasını maalesef ki kurcalıyor olacak.

Aslına bakarsanız ebeveynlerin bu sorumluluğu paylaşması onların hem daha rahat karar vermesini sağlar hem de annenin ve babamın üstlendikleri sorumluluk ile ilgili daha detaylı düşünmelerine olanak sağlar. Bu noktada önce beslenme konusunda birkaç şey söyleyebiliriz. Öncelikle yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerin dünyasında zaten önemli bir değişiklik olmayacaktır. Ancak ek gıda tüketmeye başlamış bebekler için annelerin evlerindeki imkanları birebir olarak tatil yapılan yerde sağlaması mümkün olamayacağı için burada alternatif çözümler üretilmek durumundadır. Yaz mevsimi aslında özellikleri gereği burada annelere bir kolaylık da sağlar. Burada öğün olarak mevsim meyvelerinin tüketilmesi bebeklerin hem gıda hem de su ihtiyaçlarını karşılıyor olacaktır. Aynı zamanda organik tarım yöntemleri kullanılarak üretilmiş bu meyveler bebekler için en besleyici ve en iyi bebek maması olacaktır. Bunun dışında yine yaz mevsiminde yetişen sebzelerden oluşacak yemekler de bebekler için öncelikli tercih edilebilir besinlerden olacaktır. Bu noktada bir çok annenin kullandığı ve buhar ile sebzeleri pişiren makineleri tatil sırasında imkan varsa yanınızda götürmeniz size büyük oranda yardımcı olacaktır. Tüm bunların dışında birçok annenin de tatil dönemlerinde hazır mama kullandığını görebilirsiniz. Bu noktada karar tabiki ebeveynlerimizindir.

Bir de diğer konuyu ise bebeğin günlük bakımının düzenli bir şekilde devam etmesi ve dış çevrenin olumsuz etkilerinden korunmasını sağlamak ile detaylar oluşturuyor. Öncelikle yaz mevsiminde bebeklerin mikrop barındıran ortamlarla temas etme şansı çok daha fazla. Buna özellikle otel veya tatil köyü gibi açık alanda birçok kişinin kullandığı havuzları barındıran mekanlarda rastlamak çok daha olası. Ebeveynlere bu noktada düşen önemli bir sorumluluk bulunuyor. O da bebeklerin mümkün olduğunca suni serinleme noktaları olan havuzlarda değil denizlerde vakit geçirmesini sağlamaktır. Çünkü bebekler su ile temaslarında büyük olasılıkla su yutacak yada gözleri su ile temas edecek ve enfeksiyon kapabilecekleri bir durum oluşacaktır. Bunu önlemek mümkün olamayacağına göre tercihi denizden yana yapmak daha uygun olacaktır. Tüm bunların dışında özellikle yazın, bebeklerin mümkünse her gün en az 1 kez bebek sabunu ile yıkanmaları gerekmektedir. Özellikle yüz bölgesinde oluşabilecek enfeksiyon riskleri de böylece en aza indirilecektir. Ayrıca havuz veya deniz suyunun bebek cildi üzerinde kalması bebeklerin pişik ve isilik gibi cilt rahatsızlıklarına yakalanma olasılığını da arttıracaktır. Bu durum da uyku düzenlerini olumsuz etkileyecek ve mutsuz olmalarına yol açacaktır.

Özellikle ilk kez bebekleri ile tatile çıkacak ve biraz da panik havasında ne yapacağını düşünen ebeveynlerimizin panik olmaması yalnızca bazı özel noktalara dikkat etmesi gerektiğini söylemek isteriz. Bunun dışında özellikle ilk kez bebekleri ile tatile çıkacak ailelerimiz hayatlarında boyunca en çok mutlu oldukları anları yaşayacakları bu özel dönemi, ömürlerinin geri kalanında olduğu gibi keyifle geçirmelerini dileriz..

Yayınlanma Tarihi : 10.07.2015

1982

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim