Haberler

Makaleler

SÜREKLİ KUCAK İSTEYEN BEBEKLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

sürekli kucak isteyen bebekle nasıl başa çıkılırSÜREKLİ KUCAK İSTEYEN BEBEKLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

 

Ebeveynlerin bebekleriyle bağ kurması bebeğin fiziksel ve duygusal gelişimi için önemlidir. Bu nedenle bebeği kucağa almak, ona sarılmak, sallamak bebekler için oldukça güzel uygulamalardır. Fakat bunları çok sık, çok fazla yapmak oldukça yorucu olur. Bazı bebekler diğerlerine göre daha fazla kucak isterler. Çok sık kucak isteyen bebeklerde ayrılık endişesi daha fazladır. Ebeveynler sürekli kucak isteyen beklerle nasıl başa çıkabilirler? Bu konuda neler yapabilirler? Aşağıda bu konuda bazı tavsiyeler bulabilirsiniz:

 

1. Bebeğinizin size olan güvenini artırmak için bebeğinizle olan bağınızı her zaman güçlendirmeye çalışın. Sabır, sevgi ve dikkati eksik etmeyin. Bu bebeğin güven ve cesaret duygusunu artırır.

 

2. Bebeğinizin bakımıyla sadece anne olarak sizin ilgilenmeniz sizin için oldukça yorucu olabilir ve bebeğinizin sizden başkasının bakımını pek kabul etmeyebilir. Eşinizle birlikte bebeğinizin bakımını dengeli bir şekilde yürütebilirsiniz. Bebeğin bakımıyla km daha çok ilgilenirse bebek o kişiye karşı daha fazla bağlanabilir. Bu nedenle ebeveynlerin her ikisi de bebeğin bakımında, beslenmesinde, oyun zamanlarında dengeli bir şekilde görev almalıdırlar.

 

3. Bebeğinizi sürekli kucakta taşımak onun zaman içinde bağımsızlığını da köreltebilir. Kendi kendine durabileceği ortamlar da yaratın. Fakat bunu yaparken onun için gerekli güvenlik şartlarını sağlayın.

 

4. Ağlayan bebekler genelde kucak isterler. Bebekler çeşitli nedenlerden dolayı ağlayabilirler. Acıktığı için, uykusu geldiği için veya bir rahatsızlığı olduğu için olabilir. Ya da sadece annesine daha yakın olmak için ağlayabilir. Acıkan bir bebekte bunun işaretlerini iyi görmek gerekir. Acıkan bebek ellerlini ağzına götürerek onları emebilir, ısırabilir. Bebeğin karnı doyduktan sonra annesine olan bağımlılığı o an için azalır. Bu da bebeğin kendi başına daha rahat durmasına yardımcı olur.  Bebek eğer uykusu geldiği için ağlıyorsa bunu gözlerini ovuşturarak, esneyerek gösterebilir. Bebeği besledikten sonra yatağına yatırmak rahat uyumasına yardımcı olur. Böylelikle annesini sürekli meşgul etmez.

 

5. Bebeğiniz ağladığı zaman ve üzüldüğü zaman bebeğinize daha olumlu bir yüz ifadesiyle yaklaşın. Sizin üzgün, endişeli v.b. yüz ifadesiyle görünmeniz onun da aynı duyguları yaşamasına yol açabilir. Bu duyguları yaşamsı bebeğinizin sizden ayrılmasını güçleştirebilir ve sürekli kucak ister. Çünkü bebek kendini güvende hissetmez.

 

6. Eğer kısa süreliğine bebeğinizi bir başkasıyla bırakıp dışarı çıkacaksanız bebeğinizle ayrılık anını uzatmayın ve bu ayrılığı dramatik bir hale getirmeyin. Bu bebeğinizin sizden ayrılmasını zorlaştırabilir.

 

7. Ağlayan bir bebekle nasıl başa çıkabileceğinize dair bilgi ve tecrübenizi geliştirmeye çalışın. ( Ağlayan Bir Bebek Nasıl Sakinleştirilir? )Tabi bebek her ağladığında ( Tabi bu kısa sürekli ve hafif bir ağlamaysa ) hemen yardımına koşmanız ve onu kucağınıza almanız gerekmez. Bir süre bu şekilde susmasını bekleyin. Çünkü bazen bebekler ortada hiçbir neden yokken de ağlayabilirler. Karnı toksa, bir rahatsızlığı yoksa, uykusu yoksa bile ağlayabilirler. Bunun nedeni annesini kucağını istemesi olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2015

5124

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim