Haberler

Makaleler

SÜREKLİ AĞLAYAN ÇOCUĞA NASIL YAKLAŞILMALI?

Psikiyatrist Sabri YurdakulSizin çocuğunuz da sürekli ağlıyor mu? Sürekli ağlayan çocuğunuza bir ebeveyn olarak nasıl yaklaşmalısınız? Psikiyatrist Doktor Sabri Yurdakul bu konuda ebeveynlere önemli bilgiler veriyor.

 

Sürekli ağlayan çocuklar konusunda büyüklerin sabırlı olmaları gerekir. Bizim yönümüzden çocukların ağlamasından çok daha önemlisi neden ağladıklarıdır. Neden ağladıklarını bilmeden onlara tepki vermek bizi yanlış yerlere götürecektir. Büyüklerin ilk aklına gelen ağlayacak hiçbir şeyi olmadığı halde ağladığı, bunu şımarıklığından yaptığı...

 

Tabi ki şımarıklıktan ağlayan çocuklar da vardır ama tüm ağlamaları hemen bu gruba koyarsak o zaman çocuğumuzu anlama ve ona yardım etme ihtimalini ortadan kaldırmış oluruz. Bu da bizi daha zor duruma sokabilir. Bu yüzden öncelikle iyilikle yaklaşıp ağlama nedenini öğrenmeliyiz. Bu nedeninin bize doğru ya da yanlış gelmesi değil onun bu nedenle ağlaması önemlidir. Bu yüzden de onu ağlatan nedeni ortadan kaldırmaya çalışmalıyız. Ancak kimi zaman alışveriş işlerinde olduğu gibi istediği olmayınca ağlayan bir çocuğa alınması gereken tavır onun istediğini yapmak değildir. Bunun yerine istediği şeyi yapamayacaksak neden yapamadığımızı uygun bir şekilde ona anlatmamız gerekir. Bunu yaptığımız halde ağlıyorsa o zaman çok üstüne gitmemeli ağlayarak ilişki kurmasına engel olmalıyız. Ancak bunu yaparken de olayı objektif olarak değerlendirmeli ağlamak kadar haklı olup olmadığına bakmalıyız. Bize göre haksız bir ağlama onun yönünden haklı olup içli içli ağlamaya devam edebilir.

 

Her zaman çocukların haksızlığa uğradıklarında daha çok ağladıklarına inanırım. Bu durum varsa ağlamaları geçmeyecek ve “Siz beni anlamıyorsunuz” diye ağlamaya devam edecektir. Bu durumda onu ağlatmak yerine sorunu çözmeye yönelmek, dikkatini başka yöne çekmek faydalı olacaktır.

 

Anne ve babanın çocuğun ağlaması konusundaki tutumu da burada önem kazanacak ve ortak dil ile ona karşı konuşmaları daha faydalı olacaktır. Annenin “Olur” dediğine babanın “Olmaz” demesi, babanın kabul dediğini de annenin reddetmesi sadece çocuğun aklını karıştırmayacak anne ve babanın da davranışlarını ayarlamasını engelleyerek yanlış davranmalarına neden olacaktır. Bütün bunlara dikkat etmek çocukların gereksiz yere uzun süre ağlamalarını engelleyecek, ağlamaları çocukça gözyaşlarının ötesine gitmeyecektir.

 

PSİKİYATRİST DR. R. SABRİ YURDAKUL
YAPRAK PSİKİYATRİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA MERKEZİ

ADANA

Tel: +90 (322) 458 18 21 - 458 18 40
Gsm: 530 380 68 65
Adres: Kurtuluş Mah. 64019 Sk. No:32 Pakyürek İş Merkezi K:1 D:2 Seyhan / Adana
E-posta: iletisim@psikiyatri.com
http://www.psikiyatri.com
http://www.yaprakpsikiyatri.com

İSTANBUL

Tel: +90 (212) 219 04 89 - 296 05 10
Gsm: 530 380 68 65
Adres: Abdi İpekçi Cad. Işıl Apt. No:5 Kat:1 D:1 Nişantaşı / İstanbul
E-Posta: iletisim@psikiyatri.com
http://www.psikiyatri.com
http://www.yaprakpsikiyatri.com

Yayınlanma Tarihi : 31.10.2014

3591

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim