Haberler

Makaleler

STRESLİ ANLARDA ÇOCUKLARLA İLETİŞİM

stresli anlarda çocuklarla iletişimEvde bir çocuğun varlığı anne ve babalar için neşe kaynağıdır. Çocuğun olduğu ev daha bir güzelleşir. Fakat zaman zaman çocuklar anne ve babalarına zor anlar yaşatabilmektedir. Özellikle gün içinde annelerini oldukça kızdırabilmektedir.

Annelik yapmak aslında kolay bir iş sayılmaz. Kendi içinde çeşitli zorlukları bulunmakta. Gün içinde ev işleriyle uğraşmak, buna ek olarak çocuğun bakımını yapmak, onunla ilgilenmek bir anneyi yorabiliyor. Bu da tabi bazen annenin stresli anlar yaşamasına yol açabiliyor. Tabi çevreden gelen diğer etkenler de annenin stresini artırabiliyor.

Stresli anne zaman zaman dayanamayıp bu stresini çocuğa doğrultabilmektedir. Sinirli davranışlarla ya da sözlerle bu stresi çocuğa boşaltabilmektedir. Bu tabi hem anne hem de çocuk için olumsuz sonuçlar doğuracak bir şeydir. Bir annenin sürekli olarak stresli durumlarında, sinirli olduğu durumlarda bunu çocuğuna yöneltmesi ve sinirini ondan çıkarması yanlış bir tutumdur. Bu durumda özellikle annelere şu gibi tavsiyelerde bulunulabilir.

1. Eğer çok sinirliyseniz ve evdeki çocuğunuza patlayacaksanız hemen acele etmeyin. Biraz sakin olun. Birkaç nefes alma egzersizi yapın. Aklınıza iyi şeyler getirin. Bir süre sessizce durun. Sinirinizin geçmesini bekleyin. Unutmayın ki o hayatınızdaki muhtemelen en değerli varlıktır.

2. Duygularınızı yönetmeyi ve daha farklı şekilde dillendirmeyi deneyin. Her insanın sinirli olduğu ve stresli olduğu zamanlar muhakkak vardır. Fakat asıl erdem bu zamanlarda nasıl davrandığınızdır. Çocuğunuza çok kızdıysanız bunu ona bağırarak çağırarak yapmayın. Ona o anki duygularınızı açıkça ifade edin. O istemediğiniz davranışı yaptığı için ne hissettiğinizi ona söyleyin. Asla kırıcı olmayın.

3. Kendinizi stresli ve sinirli hissettiğiniz zamanlar bu duygularınızı artıracak şeylerden uzak durmaya çalışın. Sizi neşeli ve iyi hissettirecek şeyler yapın. Mesela çocuğunuzla birlikte bir şey yapacaksanız bu her ikinizi de eğlendirecek şeyler olsun. Mesela onunla sevdiği bir çizgi filmi seyredin.

4. Bazı güzel şeyler, aktiviteler yapın. Müzik dinleyebilirsiniz. Sevdiğiniz bir kitabı okuyabilirsiniz. Güzel bir film seyredebilirsiniz. Belki de bir alışveriş size iyi gelebilir.

5. Evde çocuğunuzla ilgili sürekli problem yaşıyor ve siz de ona sürekli sinirli davranışlar gösteriyorsanız bazı şeyleri tekrar gözden geçirin. Ev içinde çok katı kurallarınız var mı? Çocuğun her şeyine sınırlama ve engellemeler koyuyor musunuz? Eğer böyle bir tavır içindeyseniz bu konuda esnek olun. Tabi bazı kurallarınızın olması normaldir. Ama çocuğun her şeyini sınırlayıcı ve engelleyici bir tutum sergilemeyin. Çocuk sürekli engellendiği ve ev içinde kendisini boğulmuş hissettiği için size sorun çıkarıyor olabilir. Dolayısıyla esnek davranarak çocukla olan çatışmalarınızı en aza indirebilirsiniz.

6. Sinirli ve stresli olduğunuz durumlarda veya konuşma ihtiyacı duyduğunuz durumlarda birileriyle sohbet edip rahatlayın. Bu eşiniz olabilir, bir yakınınız olabilir veya komşunuz olabilir.

7. Kendinizi iyi tanımaya çalışın. Sizde stres ve asabiyet yaratan diğer durumları da bir gözden geçirin. Bunlar için ne yapabilirsiniz? Bunları ortadan kaldırabilir misiniz ya da minimize edebilir misiniz? Bunları bilirseniz, bu durumları kontrol altına almak için önlemler alabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

4602

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim