Haberler

Makaleler

STRES CİLDİ NASIL ETKİLER?

stres cildi nasıl etkilerSTRES CİLDİ NASIL ETKİLER?

Stres sağlık üzerinde hasara yol açabilen bir etkendir. Stresin birçok hastalığa yol açabileceği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Bunlar arasında yaygın endişe durumları, uyku bozuklukları, yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları, obezite ve daha birçok hastalık sayılabilir.

Stres cilt problemlerini de azdırarak cildi olumsuz etkiler. Bunlar arasında egzama, akne, kurdeşen ve sedef hastalığı sayılabilir. Stres ayrıca saçları ve tırnakları da olumsuz etkiler.

Duygular cilt üzerinde güçlü etkiler oluşturur.

Stres tamamen zararlı bir unsur değildir. Düşük düzeylerde stres aslında insanlarda motivasyon etkisi yapar. Bu yönünyle yararlıdır. Fakat stresin yüksek düzeylerde ve sürekli olması zararlı etkiler doğurur.

Stres cildi daha hassas hale getirerek bir takım kimyasal rekasiyonlara da sebebiyet verir. Stres srasında çeşitli hormonlar devreye girerek bu zararlı sonuçları meydana getirirler. Örneğin stres ciltte daha fazla yağ oluşmasına yol açarak akne gibi bir cilt probleminin oluşma riskini artırır.

Cilt üzerinde stres etkenini azaltmak için ne yapmalıdır?

Stresten tamamen uzaklaşmak mümkün olmasa da stresi daha azaltmak, yönetilebilir kılmak ve etkilerini azaltmak için bazı önlemler almak mümkündür.

1. Öncelikle cildin günlük bakımını kesinlikle ihmal etmemek gerekir. Kişi ne kadar stresli ve yorgun hissederse hissetsin günlük cilt bakımını asla aksatmamalıdır.

2. Düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Egzersiz hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

3. Hoş zaman geçirtecek ve rahatlatacak şeyler yapmayı ihmal etmemelidir. Güzel bir banyo yapmak, eğlenceli bir makale okumak, yürüyüş yapmak v.b. aktivitelerle stres atmak mümkündür.

4. Stres yönetim tekniklerini bilmek de oldukça fayda sağlayacaktır. Bunlar nefes alma teknikleri, yoga, meditasyon gibi uygulamalardır. Ayrıca insanın manevi yönünü güçlü tutması da stres etkeniyle mücadele etmede oldukça önemlidir.

5. Bol bol su içerek vücudun sıvı dengesini iyi tutmak gerekir. Çünkü vücuttaki svı yetersizliği cildin kurumasına ve çatlaklara yol açar.

6. Düzenli uykudan taviz vermemelidir. Gece uykusunu 7 -8  saat arasında almaya özen göstermelidir. Normalden az vaya çok uyumak vücut sağlığı kadara ruh sağlığı üzerinde de olumsuz etkielr doğurur.

7. İnsanın kendisini mutlu hissettirecek kişilerle sohbet etmesi, sorunlarını paylaşması da stres etkeniyle mücadelede önemli bir unsurdur.

Kişinin kendisini iyi hissetmesinin, iyi görünmesine yardım edeceğini unutmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 17.05.2012

5758

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim