Haberler

Makaleler

STRES ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

stres anne karnındaki bebeği nasıl etkilerSTRES ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

Hamilelik dönemi bir kadın için heyecanlı ve murtluluk verici olsa da aynı zamanda stresli zamanlar yaşanmasına da neden olur. Anne adayının bu dönemde sık sık ve şiddetli stresli zamanlar yaşaması anne karnında gelişen bebeği de olumsuz etkiler. Çünkü anne karnındaki bebek annesinin duygularını hissedebilir. Aşırı stres erken doğum riskini ve bebek doğduktan sonra sağlık sorunları riskini artırabilir.

Stres anne karnındaki bebeği nasıl etkiliyor?

Stresli olduğunuz zaman vücudunuzda bazı biyolojik değişmeler olur. Vücudunuz stres hormonları üretir. Kan basıncınız yükselmeye başlar. Kalbiniz normalden daha hızlı atar. Bu değişmeler bebeğiniz tarafından hissedilebilir. Stres bağışıklık sisteminizin zayıflamasına, baş ve sırt ağrılarına neden olur.

Anne rahmindeki bebeklerin annelerinin yaşadıkları stresi hissetmelerini ve bundan etkilenmelerini kanıtlayan bilimsel araştırmalar vardır. Yapılan araştırmalarda hamilelik döneminde aşırı stres yaşayan kadıların çocuklarında kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi sorunların daha fazla geliştiği görülmüştür. Hatta çocukların kişilikleri bile anne karnındayken yaşanan stresten etkilenebilmektedir.

Stresli olduğunuz zaman stres hormonlarınız damarları daraltmakta ve uterusa kan akımı ve oksijen daha az gitmektedir. Bu da bebeğin gelişiminde sorunlara yol açabilir. Son yalpan araştırmalar anne karnındaki bebeğin annesinin bu stresli durumundan etkilenmesinin astım sorununa da yol açabildiğini gösteriyor.

Stresli yaşamın belirtileri

Eğer stresli bir işte çalışıyorsanız, uzun süreler ayakta kalmanız gerekiyor, uzun saatler boyunca iş yağıyorsanız veya yemek öğünlerinizi atlıyorsanız bebeğinizi de stres açısından riske sokuyorsunuz demektir. Stresli hissettiğiniz zaman vücudunuzda olan değişmeler bebeğinizi de etkiler. Yoğun ve heyecanlı bir yaşam şekli hem sizin hem de bebeğiniz için risktir. Yoğun stres yaşamanız sizi sinirli yapabilir, daha endişeli ve korku dolu olabilirsiniz, birçok şeye düşmanca duygular geliştirebilirsiniz, panik atak belirtiler yaşayabilirsiniz. Tüm bunlar bebeğinizin stres düzeyini de etkiler.

Stresinizi nasıl azaltacaksınız?

Eğer mümkünse ve çalışıyorsanız işinizden izin alabilirsiniz, işteki sorumluluklarınızı azaltabilirsiniz, stresi az bir göreve geçebilirsiniz, ev işlerinde bir başkasının size yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gebelik dönemindeki beslenmenize kesinlikle dikkat etmeniz gerekir. Gebelik dönemi daha fazla kaloriye ihtiyaç duyduğunuz bir önemdir. Bu dönemde hem kendi ihtiyaçlarınızı hem de karnınızdaki bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Bunu da hekiminizle planlayabilirsiniz.

Stresinizi azaltmak için yeterince uyumaya, dinlenmeye özen göstermeniz gerekir. Yaşamınızdaki sosyal ve eğlenceli durumlardan faydalanmalısınız.

Yoga, yürüyüş, yüzme gibi egzersizler hem sağlıklı gebelik hem de stresinizi azaltmak için gereklidir.

İyimser olmaya çalışın ve olaylara olumlu yönden bakmayı öğrenin. İyimser insanlar daha az stres yaşarlar, depresyon ve anksiyete gibi sorunlar iyimser kişilerde daha az görülür. Eşinizle ve ailenizle birlikte eğlenceli bir şeyler yapın.

Yaşamınızı daha düzenli ve planlı hale getirin. Planlı ve programlı olmak stresinizi azaltmaya yardımcı olur.

Hobilerinize zaman ayırmaya çalışın. Hoşunuza giden etkinliklere katılın. Kitap okuyun, müzik dinleyin, sinemaya, konsere, tiyatroya gidin.

Yayınlanma Tarihi : 14.08.2013

7372

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim