Haberler

Makaleler

STRES ALTINDAKİ ÇOCUĞU RAHATLATMAK

stres altındakş çocuğu tahatlatmakKüçük çocuklar da biz yetişkinler gibi bu dünyada yaşıyor ve çeşitli uyarıcılarla karşı karşıya kalıyor. Hayatın küçük bir çocuk için çok kolay olduğunu zannetmek biz yetişkinleri yanılgıya sürükler. Birçok insan dertlerimizden sıyrılmak için “keşke çocuk olsaydım” diye söylenir.  Halbuki küçük çocukların da kendi ölçeklerinde sorunları olabilir. Günlük yaşamda onların da kendilerine göre bazı huzursuzlukları, sevinçleri, hüzünleri olabilir.

Küçük çocuklar da günlük yaşamda sürekli çeşitli uyarıcıların etkisi altında kaldığı için strese girebilirler. Stresin sadece yetişkinlere yönelik bir durum olduğunu düşünmemek gerekir. Bunu böyle kabul ederek küçük çocuğunuzun stresli, durumlarında sizin ne gibi şeyler yapabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre; küçük çocuklar için stresli anlarında, onlara sarılmak, öpmek, sevgi gösterisinde bulunmak, hatta masaj yapmak onların stresini yenmesine yarımcı olmaktadır.

Çocuklara sessiz bir ortamda renkli hikaye kitapları okumak, bu kitaplardaki resimlerle ilgili onunla konuşmak, beraber dinlendirici müzikler dinlemek, ona güzel bir banyo hazırlamak onların stresine iyi gelecektir.

Diğer yandan çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunan oyunları oynamak da stres giderici aktivitelerdendir. Mesela yap-boz, Legolar, beraber oyun hamurlarıyla şekiller yapmak çocuğa iyi gelecektir.

Güzel bir havada dışarı çıkıp yürümek, onu parka götürmek ya da evde onun hoşuna giden bir oyunu oynamak yine onun stresini azaltabilecek etkinliklerdir.

Bu arada stres yaşayan bir çocuk için anne ve babanın sakin davranması çok önemlidir. Stresli bir çocuğa anne ve babanın sert bir şekilde cevap vermesi ve çıkışması çocuğun stresini artıracaktır. Stres altındaki bir çocuğun en çok ihtiyaç duyacağı şeylerden birisi de anne ve babasının ona sakin, sevecen, sevgi dolu, yardımcı ve onu anlamaya çalışacak bir şekilde davranmasıdır.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

9870

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim