Haberler

Makaleler

SPİNA BİFİDAYI ÖNLEMEK İÇİN

spina bifidayı önlemek içinSPİNA BİFİDAYI ÖNLEMEK İÇİN

Spina bifida yaygın doğum kusurlarından birisidir. Anne karnındaki bebeğin beyin, omurilik ve omurga gelişimini etkileyebilen bir sorundur. Spina bifidayı önlemek için ve yaşanabilecek doğum kusurlarını zayıflatmak için bilimsel çalışmalar halen devam etmektedir.

Fakat genelde spina bifidayı önlemek için aşağıdaki öneriler tavsiye edilmektedir:

1. Gebelik öncesinde, 1- 2 ay öncesinden, folik asit vitamini almaya başlayın ve bunu gebelik döneminde de mutlaka uygulayın. Kadınlara gebelik öncesinde ve sürecinde günlük olarak 400 mikrogram folik asit vitamini almaları tavsiye edilmektedir. Folik asit bebeklerde spina bifida ve diğer nöral tüp defektleri riskini azaltmada oldukça yardımcı olur.

2. Folik asit yönünden zengin doğal besinleri tüketin. Örneğim yumurta sarısı, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve bazı meyve çeşitleri (muz, çilek, portakal, kiraz v.b. ) folik asit ihtiyacı için tüketilmelidir.

3. Gıda alışverişlerinizi yaparken folilk asit katkılı ve zengini besinleri tercih edin. Bunun için ürünlerin etiketlerini dikkatlice okumaya çalışın.

4. ABD’ de yapılan bir araştırmada düzenli olarak folik asit alımının spina bifida vakalarını %70 dolaylarında önleyebildiği görülmüştür.

5. Folik asit alımınız konusunda hekiminize mutlaka danışın. Eğer spina bifida sorunu olan veya başka bir doğum kusuru olan bir çocuğunuz varsa veya sizde bu tür bir sorun, diyabet veya nöbet sorununuz varsa gebelik öncesinde ve gebelik döneminde folik asit alımı konusunu mutlaka hekiminizle görüşün. Hekiminiz folik asit alımını hangi miktarlarda yapmanız gerektiğini size belirtecektir.

6. Hekiminiz onay vermedikçe asla günde 1000 mikrogramdan fazla folik asit vitamini almayın.

Yayınlanma Tarihi : 27.11.2013

2624

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim