Haberler

Makaleler

SOĞUK HAVALARDA BEBEĞİN GÜVENLİ UYUMASI İÇİN

soğuk havalarda bebeğin güvenli uyumasıSOĞUK HAVALARDA BEBEĞİN GÜVENLİ UYUMASI İÇİN

 

Bebeği güvenli ve sıcak tutmak bir annelik içgüdüsüdür. Fakat şu da bir gerçek ki bebeklerin aşırı giydirilmesi, çok sıcak tutulması ani bebek ölümleri içinde bir risk oluşturmaktadır. Elbette ki bebeği güvenli ve sıcak tutmak gerekse de, özellikle kış aylarında, bunun sınırlarını iyi bilmek ve bu konuda güvenli davranmak gerekir. Çünkü örneğin aşırı sıcak bir odada bebeklerin normal bir şekilde solunum yapma yetenekleri kısıtlanabilmektedir. Özellikle kış aylarında bebeği uyuturken uyku konusunda bazı güvenlik kurallarını yerine getirmek gerekir. Aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak bebeğinizin uykusu daha güvenli hale getirebilirsiniz.

 

1. Bebeğinizin odasının sıcaklığını uyurken 20 – 22 derece arasında tutmaya çalışın. Bu sıcaklık bebeğiniz için daha güvenlidir.

 

2. Bebeğinizi çok fazla sarıp sarmalamayın. Bebeğinizi çok fazla sarıp sarmalamanız uyku sırasında fazla sınmasına, terlemesine ve sıvı kaybetmesine neden olur. Bebeğinizin uykusunda battaniye kullanmak yerine uyku tulumu kullanın. Hava alan kumaştan imal edilmiş uyku tulumlarını tercih edin.

 

3. Bebeğinizi uyurken sırt üstü pozisyonda uyutun. İster kış aylarında olsun ister yaz ve ilkbahar, bebeğinizi sırt üstü pozisyonda uyutmanız daha güvenlidir. Bebeğinizi yüz üstü uyutmanız normal solunum yapmasın ı engelleyebilir, verdiği karbondioksiti geri almasına neden olabilir ve vücudunun daha fazla ısınmasına neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 10.03.2014

3744

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim