Haberler

Makaleler

ŞİŞMANLIK GEBELİĞİ NASIL ETKİLER?

şişmanlık gebeliği nasıl etkilerŞişmanlığın gebeliği olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Şişman anne adaylarında yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riski daha çok olur. Gebelikte gebelik diyabeti denilen durum oraya çıkabilir.

Yine şişman kadınlarda yumurtlama düzenli olmadığı için gebelik tarihini tam olarak hesaplamak güç olur. Bebeğin büyüklüğü ve anne karnındaki duruşu ancak ultrason yoluyla tespit edilir. Şişman anneler adaylarının bebeklerinin de ortalamadan daha büyük olması riski vardır. Bu da normal doğumun daha güç yapılması riskini artırır ve sezaryen ameliyatı ihtimalini yükseltir.

Ayrıca aşırı kilolar doğum sırasında doğabilecek komplikasyon riskini da artırır. Aşırı kilolu anneler doğum sonrasında da kilo verme ve normal kiloya dönme konusunda da sorun yaşarlar. Şişmanlık erken doğum riskini da artıran bir faktördür. Kimi durumlarda doğacak olan bebeklerde anomali ve ölüm gibi riskler de ortaya çıkabilmektedir.

Şişman hamilelik, riskli hamilelik grubunda yer almakla birlikte anne adayları çok iyi bir bakım ve düzenli kontrollerle hamilelik sürecini daha iyi geçirebilirler. Bu amaçla hamileliğin ilk ayında bir ultrasonla bebeğin durumu değerlendirilir. Sonraki süreçte anne adayına şeker hastalığı tespiti için bir takım testler uygulanır. Ayrıca anne adayının mevcut durumundan dolayı sık sık kontrol altında olması ve bu kontrollerini aksatmaması gerekir.

Tabi şişmanlık sorunu yaşayan anne adaylarının kendi kendine bakımına da oldukça önem vermesi gerekiyor. Anne adayının gebelik boyunca kesinlikle sigara içmemesi ve alkol almamsı gerekir. Şekerden uzak durulmalıdır. Gebelik boyunca fazla kilo almamaya dikkat etmelidirler. Çok yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durmakla birlikte vitamin, mineral ve protein yönünden zengin besinleri almaya özen göstermelidir.

Şişmanlık sorunu yaşayan anneler gebelik boyunca düzenli olarak egzersiz yapmayı da ihmal etmemelidirler. Ayrıca gebe kalmaya karar veren kadınlar gebelikten önce alınması gereken genel önlemlere ( sigara ve alkolü bırakmak, folik asit alımı, şekerden uzak durmak ) ek olarak egzersizle kilo vermeye çalışmalıdırlar.

Yayınlanma Tarihi : 16.01.2012

6218

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim